Topolová alej na severozápadní straně Velkého boleveckého rybníka v Plzni se

Topolová alej na severozápadní straně Velkého boleveckého rybníka v Plzni se bude kácet. Zdejší stromy trpí houbovou chorobou a jejich suché větve jsou nebezpečné. | foto: Martin Polívka, MF DNES

U boleveckého rybníka v Plzni padne bezmála stovka nemocných topolů

  • 4
U Velkého boleveckého rybníka v Plzni město pokácí 94 vzrostlých topolů. Podle úředníků jsou stromy napadeny houbovou chorobou, jejich větve prosychají, ulamují se a jsou proto nebezpečné. Na holiny se pak budou na jaře vysazovat nové dřeviny.

Správa veřejného statku (SVS) města Plzně rozhodla, že se bude kácet 94 topolů černých na severozápadním břehu Velkého boleveckého rybníka. Zmizí i keře na kraji rybníka, které nahradí nové dřeviny.

Odstraňování topolů černých začne v říjnu. "Necháme pokácet sedmdesát čtyři jedinců s obvodem kmene větším než 80 centimetrů ve výšce 1,3 metru, dalších dvacet jich má obvod menší než 80 centimetrů. Odstraníme i 2 500 metrů čtverečních keřů, které tvoří především topol osika, vrba jíva a slivoň mirabelka," upřesnil Richard Havelka z úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství SVS.

Topoly jsou podle úředníků nemocné a slabé. "Jsou napadeny houbovou chorobou. Větve prosychají a stále častěji se ulamují. Topoly začínají být nebezpečné. Nacházejí se v bezprostřední blízkosti chodníku a cyklistické stezky, kde se zejména v letním období pohybuje značné množství lidí," vysvětlila Jiřina Maršálková ze SVS.

Správa veřejného statku pokácí topoly černé i některé druhy křovin. Z keřového porostu tak zmizí topol osika, vrba jíva nebo slivoň mirabelka, ale dub letní, jasan ztepilý, třešeň ptačí, lípa srdčitá a planá jabloň budou ponechány.

Na místech, kde vzniknou holiny, se budou na jaře příštího roku vysazovat dřeviny nové jako střemcha nebo kalina.

Kácení už povolili úředníci z odboru životního prostředí Úřadu městského obvodu Plzeň 1. Práce začnou nejdříve 10. října.