Turnerova chata.

Turnerova chata. | foto: Tomáš Baierl

Turnerova chata láká na ochočenou vydru z Večerníčku

  • 2
K jedné z nejslavnějších šumavských turistických chat vás zavede tříkilometrová pěší stezka. Během cesty spatříte základy bývalé Hálkovy chaty a v cíli se hlavně děti mohou těšit na setkání s vydrou Míšou.

Nese jméno říční šelmy a bez malebných balvanů si ji nikdo nedokáže představit. Řeč je o královně šumavských řek, Vydře, která pramení pod Luzným. Každý ji má většinou spojenou s králováckým dvorcem Antýglem, s jedinou veřejně přístupnou chatou v první zóně národního parku - Turnerovou chatou a také s Čeňkovou pilou.

A právě na začátku turisticky nejžádanějšího úseku Vydry, u Antýglu, začíná cesta k Turnerově chatě. Tříkilometrová pěší stezka, na kterou nemohou vjet automobily ani cyklisté, vede blízko kamenného koryta Vydry.

Zhruba po dvou a půl kilometrech cesty je možné u mostu spatřit základy bývalé Hálkovy chaty na místě dnešního odpočívadla. Tato dnes již neexistující chata byla postavena v období mezi první a druhou světovou válkou a sloužila pro dětskou rekreaci. Zbořena byla v roce 2001.

Vydrýsek si pochutnává na rybě

Vydrýsek si pochutnává na rybě

Jakmile dojdete k soutoku Vydry se Zhůřským potokem spatříte jednu z nejslavnějších šumavských turistických chat Turnerovu chatu, Ta se, obnovená po požáru ve 30. letech minulého století, dochovala prakticky ve stejné podobě dodnes.

Největším lákadlem Turnerovy chaty je v zajetí chovaná vydra Míša, kterou si mohou příchozí turisté pohladit. Šelmičku jste mohli vidět také v televizi, Patří totiž mezi "vydrýsky", kteří si zahráli ve slavném večerníčku filmaře Václava Chaloupka.

Za Turnerovou chatou už se cesta kolem Vydry stáčí doleva. Asi po pěti kilometrech, pod Čeňkovou Pilou se s Křemelnou a mizí v dálce už pod jménem Otava.

Ťurnerova chata, kterou značí červený bod, se nachází hned u břehu řeky Vydry.


,