Inspektoři ČOI kontrolovali tržnici Kryštof v Železné Rudě.

Inspektoři ČOI kontrolovali tržnici Kryštof v Železné Rudě. | foto: ČOI

Při razii trhovec utekl od horké žehličky, na oděvy nažehloval známá loga

  • 3
Inspektorům České obchodní inspekce se po více než roce podařilo vtrhnout do tržnice Kryštof v Železné Rudě dřív, než prodejci stihli zavřít vchody. Kontrola mimo jiné ukázala, že ve stáncích jsou k mání i téměř profesionální padělky značkového zboží.

Inspektoři kontrolovali tržnici Kryštof hned dva dny po sobě a zabavili více než 1 500 padělků.

„Když kontroly skončily, osobní auta i dodávka s přívěsem byly plné zajištěných věcí. V hodnotě originálů by cena zboží přesahovala pět milionů korun. Bylo toho tolik, že občas měli inspektoři problémy, aby se do aut sami ještě vešli,“ řekl s mírnou nadsázkou šéf inspektorů pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

Podle informovaného zdroje byli prodejci z tržnice v šoku, že se inspektoři dostali do nitra areálu. Snažili se proto co nejrychleji utéct. A kvůli tomu se málem stalo neštěstí.

Tržnice Kryštof

„V jednom ze stánků byla ještě zapnutá velká žehlička a u ní spousty nažehlovacích log chráněných značek. Ten, kdo žehličku obsluhoval, měl takový spěch, že ji nestačil ani vypnout. Kdyby to neudělal inspektor, mohlo tam začít hořet,“ popsal Řezáč.

Nažehlování log na neznačkové oblečení nebo boty je na tržnicích realitou už mnoho let. Před šesti lety celníci po jedné z velkých razií v příhraničí ukazovali nejen krabice zabavených nažehlovacích obtisků, ale i na první pohled neznačkové boty. Když ale šikovně odpárali krycí látku, najednou měli v ruce padělek bot Adidas nebo Nike.

Před několika lety odhalili celníci společně s inspektory na tržnicích na Chebsku hned několik speciálních programovatelných šicích strojů, které měly v paměti uložená také loga velkých nadnárodních značek. I to je způsob, jak se padělky objevují na tržnicích.

V tržnicích u hranic nakupují hlavně Němci

„Loni jsme při společné akci kontrolovali na cestách k tržnicím přijíždějící auta. Neznačkového oblečení - od triček po bundy - jsme za tu dobu viděli spousty. To ničemu neodporuje. Problém je, když se na něm třeba i na přání zákazníka objeví chráněná loga. To je vysvětlení jednoho ze způsobů, jak se méně kvalitní falza objevují v nabídce,“ vysvětluje Jan Řezáč.

V tržnicích u česko-německých hranic nakupují téměř výhradně Němci. Když se tam objeví Čech, trhovci jsou podle inspektorů nedůvěřiví. Raději tvrdí, že nic neprodávají, že stánek jen hlídají kamarádovi. V každém, kdo nemluví německy, vidí potenciálního kontrolora.

Jenže na tržnicích se začínají objevovat čím dál častěji i velice kvalitní padělky. To se týká zejména hodinek nebo kabelek.

„Už jsme zajišťovali kabelky, u kterých až zkušené oko poznalo, že to je jen napodobenina. Už z výroby obsahovaly detaily, kterými se dosud pyšnily jen originály. Kdyby se taková kabelka objevila v klasickém kamenném butiku, poslední slovo by zřejmě měl specialista na ochranné známky. To už jsou kvalitní padělky, které vzbuzují pochybnosti. V posledních dnech jsme v Železné Rudě zajistili padělky kabelek a hodinek značek Burberry, Louis Vuitton a Prada,“ vysvětlil Jan Řezáč.