Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Za okrádání starých lidí dostala pečovatelka podmínku a zákaz činnosti

  • 3
V případu nevídaného hyenismu rozhodl ve středu plzeňský soud. Na lavici obžalovaných stanula Jarmila Trochtová, která podle spisu připravila o statisíce korun dva seniory, k nimž chodila jako pečovatelka nebo pedikérka. Soudkyně ji potrestala pětiletou podmínkou a zákazem činnosti.

Soudkyně Okresního soudu Plzeň-město Lenka Prýcová dlouho zvažovala, zda čtyřiapadesátiletou invalidní důchodkyni pošle do vězení, nebo ji odsoudí k podmíněnému trestu.

Nakonec jí vyměřila podmíněný trest 2,5 roku s pětiletou zkušební dobou a dohled probačních úředníků.

„Ve výkonu trestu by asi těžko měla možnost přivýdělku, aby mohla splácet škodu. Proto jsem se přiklonila k podmíněnému trestu. Dohled probačního úředníka je i proto, aby žena splácela škodu v tomto případě, ale i své další dluhy,“ uvedla Prýcová. Jednání obžalované označila v rozsudku za „hyenismus, při kterém běhá mráz po zádech.“

První obětí zadlužené ženy se podle spisu stala v roce 2013 pětadevadesátiletá profesorka matematiky z Plzně, která trpěla stařeckou demencí.

Extrémně spořivá paní byla s Trochtovou, která před ní vystupovala pod jménem Beránková, dvakrát v bance vybírat peníze ze spořitelní knížky. Ženy pokaždé vyzvedly 50 tisíc v pětistovkách a tisícikorunách. Trochtová před soudem tvrdila, že stará paní si všechny peníze vzala.

Trochtová už nesmí lidem pomáhat v péči o domácnost

„Ze záznamů z bezpečnostních kamer je vidět, že svazek bankovek si obžalovaná vzala. Majitelce knížky předala v obou případech jen jednu bankovku,“ uvedla soudkyně.

Trochtová se navíc pokusila z účtu staré paní odčerpat 70 tisíc korun, příkaz ale banka vyhodnotila jako podezřelý a proto jej nezpracovala.

Druhou obětí obžalované byl osmdesátiletý házenkář, o kterého se prý také starala. Když na podzim 2013 zemřel, platební kartou z jeho účtu odčerpala 135 tisíc korun. Chtěla také prodat i jeho cenné papíry.

Trochtová se pak hájila  tím, že peníze dala nevlastnímu synovi penzisty. Jenže soud zjistil, že nikdo takový neexistuje.

Verdikt soudu není pravomocný, advokátka i státní zástupkyně si nechaly lhůty pro případná odvolání. Obžalovaná k hlavnímu líčení ve středu nepřišla.

Aby nemohla pokračovat v okrádání stařečků, soudkyně jí zakázala podnikat nejen v pedikérství, ale ve všech činnostech starosti o domácnost, kdy chodila za klienty domů.