Jiří Fremr (vpravo) u plzeňského soudu.

Jiří Fremr (vpravo) u plzeňského soudu. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Šéf „přípravky ODS“ dostal podmínku za napadení, jeho kamarádi lhali

  • 16
Republikový předseda Mladých konzervativců, kteří jsou úzce spojeni s ODS, má v trestním rejstříku čerstvý záznam o podmíněném odsouzení. Šestadvacetiletý Jiří Fremr z Plzně dostal dvouletou podmínku za napadení muže, kterého vážně zranil a poničil mu auto.

Fremr před dvěma roky zbil při návratu z májky jiného muže tak, že skončil s utrženým svalem v noze v nemocnici. Navíc mu kopáním poničil i auto. Senát Krajského soudu v Plzni ve čtvrtek Fremrovi potvrdil dvouletou podmínku a povinnost zaplatit zraněnému odškodné i poničené auto.

Mluvou paragrafů se mladý politik dopustil těžké újmy na zdraví, výtržnictví a poškození cizí věci.

Pravomocný verdikt si ve čtvrtek k soudu nepřišel vyslechnout, podle advokáta je v zahraničí. Soudci ale nevyhověli ani žádosti státního zástupce, který chtěl, aby si souzený trest odpykal ve vězení. "Jde o dosud netrestaného člověka a při takové právní kvalifikaci se nepodmíněný trest neukládá," vysvětlil soudci.

Konflikt se odehrál v noci na 1. května 2010 v plzeňské části Újezd. Zmlácený muž uvedl, že když v autě míjel skupinku lidí jdoucí po okraji silnice, zaslechl křik. Proto zastavil. Fremr mu podle jeho slov začal kopat do auta, a když z vozu vystoupil, tak jej napadl. "Když jsem spadl na zem, kopal do mě," uvedl už dříve Miloš Knedlhans.

Fremr vše popisoval zcela jinak. Tvrdil, že incident vznikl po slovní přestřelce mezi ním a Knedlhansem. "On vystoupil z auta a vyrazil proti mně. Pak vznikla šarvátka. Byla to vzájemná vesnická potyčka a na zemi jsme skončili oba," tvrdil Fremr.

S obhájcem nakonec přišli s tím, že vše byl zřejmě politicky motivovaný komplot ze strany zbitého s jediným cílem - poškodit Fremra ve volbách v roce 2010.
"Senátu se to jeví jako iluzorní tvrzení, vůbec nic tomu nenasvědčuje. To, že je obžalovaný politikem, mu před soudem nemůže přitížit, ale ani polehčit," uvedli soudci.

Podle nich je zarážející, že kamarádi Fremra - studenti právnické fakulty - před soudem přiznali, že při prvních výsleších na policii neříkali do protokolů pravdu o tom, co se stalo. "Při vyšetřování tvrdili, že konflikt vyšel od poškozeného muže. U hlavního líčení pak připustili, že své původní výpovědi přibarvili," stojí ve spisu.