Majitel tiskárny Ota Rubner převzal certifikát od zástupkyně agentury Dobrý...

Majitel tiskárny Ota Rubner převzal certifikát od zástupkyně agentury Dobrý den, která eviduje tuzemské rekordy. (18. května 2016) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Tiskárna v domě, který zdobí pták Noh, drží rekord. Slouží už 105 let

  • 0
Plzeň se může pochlubit nejstarším trvale fungujícím tiskařským provozem v České republice a od středy to je i oficiálně potvrzené. Zástupci agentury Dobrý den totiž majiteli tiskárny Otu Rubnerovi předali certifikát o zápisu do České knihy rekordů.

„Měli jsme v povědomí, že provoz tu funguje už hodně dlouho, ale nikdy jsme se tomu zvlášť nevěnovali. Teprve když jsme zde otevírali Muzeum knihtisku a knihy, šli jsme trochu více do hloubky. Začali jsme se zajímat o tiskařské provozy v Plzni, včetně toho našeho,“ uvedl Rubner.

Tiskárna v Hankově ulici vznikla už v roce 1911. Tiskařský provoz tu byl od samého počátku. Jedním z důkazů je i znamení na fasádě - Pták Noh. Ten je totiž tradičně symbolem tiskařů.

Agentura Dobrý den, která mapuje české rekordy, se o tento fakt začala zajímat díky šťastné náhodě.

„V dubnu jsme chtěli oslavit výročí vydání první knihy v českých zemích, Statuta Arnošta z Pardubic z roku 1476. Naším cílem bylo nějak přitáhnout pozornost veřejnosti, tak jsme se rozhodli, že uděláme největší ruční sazbu a necháme si ji zapsat jako rekord,“ řekl ředitel muzea Petr Sichinger (psali jsme zde).

Lidé z agentury Dobrý den se asi týden po zapsání tohoto rekordu znovu ozvali. „Zaujala je věta, že ta největší sazba byla vytvořena v tiskárně, která funguje od roku 1911. Řekli nám, že jestli je to pravda a můžeme to nějak doložit, tak jsme podle jejich informací nejdéle trvající tiskárenský provoz na jednom místě. Vydali jsme se do archivu a potřebné dokumenty jsme dohledali. A tak nám byl uznán i tento rekord,“ doplnil Sichinger.

Nejstarší stroj pochází z roku 1928

Pátrání po historii provozu prý bylo někdy až dojemné. „Dostali jsme se k osudům lidí, kteří zde kdysi pracovali. Nalezli jsme třeba výplatní pásku Emila Štrunce, který zemřel v Osvětimi,“ dodal Sichinger.

V době vzniku zde zakládající firma tiskla především knihy, noviny a technicko-hospodářské tiskoviny. „Tiskárna postupně patřila několika firmám a po nástupu komunismu byla znárodněna. Za socialismu tu byla specializovaná výroba jízdních řádů,“ konstatoval Rubner.

Jeho firma NAVA objekt koupila v roce 1993. Stroje z původní tiskárny skončily neznámo kde. „Jak se vybavení modernizovalo, stroje přišly pryč. Nejstarší, který v muzeu máme, je sázecí stroj dovezený z Ameriky, který byl vyrobený kolem roku 1928,“ podotkl Rubner.