Cisterciácký klášter Plasy.

Cisterciácký klášter Plasy. | foto: ROP Jihozápad

Tipy na výlet: církevní stavby a památky v Plzeňském kraji

  • 0
Oddech od letních veder a davů turistů nehledejte během prázdnin jen u vody – chládek a klid naleznete například i během výletů po památkách. Jednou z nich může být bývalý cisterciácký klášter v Plasích na severu Plzeňska, jehož historie sahá až do 12. století.

Mimo klasické prohlídky, které představují bohatou historii zdejšího kláštera, se zde konají i netradiční kulturní akce. O víkendu 13. a 14. srpna bude v Plasích pouť Na Královnu - dobové pouťové tržiště s tradičními řemeslníky a divadelními a hudebními vystoupeními. Při této příležitosti budou v plaském klášteře probíhat speciální prohlídky vodního a vzdušného systému konventu, během nichž návštěvníci nahlédnou do míst, kam se s běžnou prohlídkou nedostanou.

Další zajímavou akcí jsou II. Cisterciácké noci 2011, které se uskuteční 9. - 10. září. Divadelní soubor Tylák zavede během noční prohlídky o dvě století zpět a představí dramatické osudy mnišské komunity při rušení kláštera v listopadu roku 1785.

Cisterciácký klášter Plasy.
Cisterciácký klášter Plasy.

Během léta hostí klášter také několik fotografických výstav - v červenci a v srpnu výstavu fotografií Svazu českých fotografů, projekt 9&9+30 Pocta Anně Fárové či výstavu fotografií mladého plaského autora Jana Škopa. Detailní informace k jednotlivým akcím naleznete na www.klaster-plasy.cz.

Jedinečný komplex kláštera v Plasích prochází dlouhodobě úpravami, jedna z nich - revitalizace socioekonomické sféry kláštera Plasy, byla financována z Regionálního operačního programu Jihozápad.

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici

Dalším tipem na výlet v plzeňském regionu je Mariánská Týnice – rozsáhlý komplex bývalého proboštství a poutního kostela Zvěstování Panny Marie, dřívější poutní místo a sídlo cisterciáckého řádu, kde dnes naleznete regionální muzeum s několika expozicemi.

Kostel, proboštství a ambity s freskovou výzdobou byly v 18. století postaveny podle plánů Jana Blažeje Santiniho, jeho tvorbě, historii celého objektu a sakrálnímu umění je věnována jedna část výstavy.

Poutní kostel Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici.
Poutní kostel Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici.

Další součástí stálé expozice v Mariánské Týnici jsou národopisně zaměřené výstavy, jejichž zřízení bylo finančně podpořeno z Regionálního operačního programu Jihozápad. Zde se návštěvníci dozví, jak se žilo před dvěma sty lety, jak vypadala venkovská stavení nebo městské domácnosti, obchody a řemeslnické dílny, škola i hospoda.

Během léta můžete v Mariánské Týnici navštívit také několik výtvarných výstav a kulturních akcí. Jednou z nich je například koncert skupiny Hradišťan, který se koná 6. srpna od 19. hodin. Informace o zajímavostech, otevírací době a kulturní nabídce naleznete na www.marianskatynice.cz.

zdroj: www.youtube.com