Zdravotníci zvou zájemce na testování viru HIV a nabízejí rozšířené ordinační hodiny a to až do 3. prosince. Ilustrační snímek

Zdravotníci zvou zájemce na testování viru HIV a nabízejí rozšířené ordinační hodiny a to až do 3. prosince. Ilustrační snímek | foto: Art for Life

V kraji přibývá nakažených virem HIV, mnozí o své pozitivitě nevědí

  • 1
Podle evidence nemocných nyní žije v Plzeňském kraji téměř stovka lidí, kteří jsou nakažení virem HIV. Skutečný stav je ale podle epidemiologů horší, nakažených je podle nich asi dvojnásobek, protože ne všichni se nechají testovat. I proto nyní zdravotníci nabízejí rozšířené ordinační hodiny pro testování.

„Zájem veřejnosti o problematiku onemocnění AIDS klesá. Možná i proto, že se v posledních letech výrazně snížila finanční podpora preventivních programů ministerstva zdravotnictví,“ uvedl Petr Pazdiora, vedoucí Ústavu epidemiologie lékařské fakulty v Plzni.

Ambulance oddělení epidemiologie ve Skrétově ulici 15 v Plzni proto nyní nabízí rozšířené ordinační hodiny pro testování a to až do 3. prosince. Zdravotníci tak chtějí přilákat zájemce, aby se počty nakažených nezvyšovaly.

Například v říjnu v Plzeňském kraji přibyli dva noví nemocní, za celý uplynulý rok to bylo osm lidí. V Plzeňském kraji žije nyní 95 nakažených virem HIV a nemocných AIDS. Podle Pazdiory je ale skutečný stav zhruba dvakrát vyšší, protože ne všichni se nechají testovat.

Vedle lidí, kteří spolu začínají intimně žít, mají o testy na přítomnost viru HIV zájem i ti, kteří žijí ve vztahu s nakaženým člověkem. Podle přednosty Infekční kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Dalibora Sedláčka se nákaza někdy zjistí také u lidí, které přivezou s úplně jinou nemocí, a přijde se na to, že se jedná o hodně pokročilou infekci HIV.

„Lidé totiž mohou být nakažení třeba pět let a nemusí o tom vůbec vědět. Až polovina pacientů vůbec nemá příznaky akutní fáze onemocnění nebo tato fáze může probíhat jako běžná chřipka, takže část nemocných o HIV nákaze vůbec neví a nemoc dál roznáší. Proto je testování důležité,“ říká Sedláček.

Podle něj Angličané v jedné studii, která se v Česku zatím neprováděla, zjistili, že až čtvrtina lidí neví o své HIV pozitivitě. A v Česku to podle Sedláčka nebude méně.

„V současnosti je v ČR 2 330 infikovaných,“ popsal Pazdiora. Z toho 423 lidí už má AIDS. Nejvíce infikovaných je podle jeho slov v Plzeňském kraji v okresech Plzeň-město, Rokycany a Tachov.

Každý rok přibývají nové léky, stoupá i jejich kvalita

„Více než 90 procent nákaz vzniká v souvislosti se sexuálním přenosem, zejména mezi homosexuálními a bisexuálními muži, přenos mezi narkomany tvoří kolem pěti procent případů, zcela výjimečný je přenos nákazy viru HIV z matky na dítě,“ vysvětlil Pazdiora.

Podle Sedláčka je velmi špatné, když nemocní přijdou k lékaři pozdě. Stávají se podle něj totiž i případy, kdy lidé vyhledají pomoc třeba až deset let poté, co se virem HIV nakazili.

„Ti jsou pak na tom zdravotně hodně špatně, mají téměř vynulovanou imunitu, mají najednou několik těžkých infekcí, které ohrožují život,“ popsal Sedláček.

Připomněl, že za posledních deset, dvacet let se život nemocných výrazně zlepšil díky vývoji stále modernějších léků. „Každý rok několik nových léků přibývá. Kvalitnější jsou třeba v tom, že mají méně nežádoucích účinků. A jejich cena se nijak výrazně nezvyšuje, naopak se některé léky hodně zlevňují,“ řekl Sedláček.

Období od 21. do 27. listopadu je vyhlášeno Evropským týdnem testování HIV a 1. prosinec Světovým dnem boje proti AIDS.