Generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek (vlevo) a šéf EPH Daniel

Generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek (vlevo) a šéf EPH Daniel Křetínský při vybírání dodavatele uhlí pro Plzeňskou teplárenskou. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Teplárna zůstane městu, cena tepla v Plzni nijak výrazně nevzroste

  • 1
Plzeňské teplárenské, která dodává teplo do více než 40 tisíc domácností, budou v následujících deseti letech dodávat palivo společně Sokolovská uhelná a společnost Carbounion. V úterý to schválili zastupitelé města. Cena tepla nijak výrazně nevzroste, teplárna zůstane městu.

Hlasování zastupitelů skončilo jednoznačně. Nabídka Sokolovské uhelné a Carbounion zvítězila u politiků v poměru 42:0.

"Je zásadní, aby město neztrácelo vliv v Plzeňské teplárenské, protože se jedná o technologický monopol ve městě," prohlásil Vladimír Duchek (Pravá volba).

Co rozhodnutí znamená v praxi

1. Cena tepla pro více než 40 tisíc domácností ve městě nijak výrazně nevzroste. Sazby za teplo by se ročně měly zvedat pouze zhruba o inflaci, tedy o několik procent.

2. O ceně tepla v Plzni bude nadále rozhodovat vedení města.

3. Město Plzeň udrží Plzeňskou teplárenskou stoprocentně ve svém vlastnictví a v roli valné hromady akcionářů bude nadále vystupovat rada města Plzně.

4. Město Plzeň bude dál získávat do svého rozpočtu podíl ze zisku teplárny. Ročně se může jednat o 100 až 200 milionů korun.

5. Do dozorčí rady teplárny budou zvoleni dva zástupci Sokolovské uhelné a Carbounion.

Ještě nedávno byli ve hře o teplárnu tři zájemci, kteří jí nabízeli palivo. Favoritem byl Energetický a průmyslový holding (EPH), který za uhlí požadoval spojení Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou, kterou EPH vlastní.

Sokolovská uhelná (SU) společně s Carbounion (CB) za uhlí chtěly 34 procent akcií teplárny.
Společnost Czech Coal nabízela pouze uhlí, ale téměř za dvojnásobnou cenu než ostatní. To by znamenalo, že teplo skokem podraží.

Politiky zajímaly první dvě z vedených nabídek. Navrch přitom měla EPH se svou představou o spojení dvou energetických podniků ve městě.

Vývoj jednání nečekaně zlomil šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek. V úterý 11. října totiž oznámil, že jeho firma netrvá na zisku podílu v teplárenské a uhlí dodá i bez něho.

To byla nabídka, kterou už EPH v podstatě nemohl přebít. Většina politiků totiž přikládá stoprocentnímu vlastnictví teplárenské zásadní váhu. Argumentují tím, že teplárna vládne na trhu s teplem v Plzni a proto by ji radnice měla řídit.

Pro návrh Štěpánka hned po jeho přednesení hlasovala skupina politiků, kteří nabídky posuzovali. "Rada města to následně jednoznačně potvrdila," uvedl náměstek primátora Petr Rund (ODS).

Zástupce EPH Daniel Křetínský prohlásil, že pokud by městu záleželo pouze na ceně tepla a ziscích z provozu teplárny, byla by nabídka jeho společnosti jednoznačně nejvýhodnější. Zároveň však připustil, že by město ztratilo bezprostřední vliv na na chod teplárny.