Tenkozobec opačný se v polovině května objevil na rybníce na Plzeňsku. | foto: Adolf Goebel

Na Plzeňsku se objevil vzácný tenkozobec. Poprvé po šedesáti letech

  • 1
Plzeňští ornitologové mají pré. V polovině května se totiž v okrese Plzeň-jih objevil vzácný tenkozubec opačný. V kraji byl zatím spatřen jen jednou, a to téměř před šedesáti lety.

„Na rybníce Výsovák u obce Chocenice se vyskytl jeden z nejkrásnějších bahňáků, který u nás vzácně hnízdí pouze v jižních Čechách a na jižní Moravě. Jde o historicky první doložený výskyt tohoto druhu v okrese Plzeň jih a o teprve druhé pozorování v Plzeňském kraji,“ uvedl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Vzácného ptáka na rybníce objevil ornitolog a pozorovatel ptáků z Nepomuku Jan Haber. Odborníci jsou z nového objevu nadšení. „Pozorování tenkozobce opačného je pro každého ornitologa o milovníka přírody velkou událostí,“ dodal Šafránek.

Tenkozobec opačný je černobíle zbarvený bahňák velikosti racka chechtavého. Jeho zvláštností je dlouhý a velmi tenký zobák, který má na rozdíl od ostatních ptáků otočený špičkou vzhůru. Právě podle svého zvláštního zobáku dostal jméno.

Tenkozobci hnízdí na zemi, většinou na dně vypuštěného rybníka. V hnízdě mívají čtyři vajíčka a o mláďata pečují 35 až 40 dní. „Vzhledem k tomu, že se na Plzeňsku zdržuje pouze jeden pták, tak se nedá očekávat, že by zde tento vzácný druh zahnízdil,“ doplnil ornitolog.

Výskyt tenkozobce opačného v Plzeňském kraji považují ornitologové za raritu a za zcela výjimečnou a jedinečnou událost. Předchozí pozorování je z roku 1956, kdy se zdržoval jeden tenkozobec na Kovčínském rybníce u Kovčína v okrese Klatovy.