Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MF DNES

Zkušený parašutista, který zemřel při swoopingu, nezvládl závěr letu

  • 4
Parašutista z Dánska, který zemřel letos v květnu na letišti v Klatovech při takzvaném swoopingu, nezvládl závěrečnou fázi seskoku a smrtelně se zranil při nárazu na vodní hladinu. Vyplývá to ze závěrečné zprávy Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Tragická nehoda se stala 13. května odpoledne, kdy zkušený čtyřiačtyřicetiletý parašutista udělal fatální chybu při swoopingu, což je vysokorychlostní přistávání s padákem.

Podle zprávy Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) byl muž členem Dánské parašutistické asociace, základní výcvik ukončil v roce 1990 a od roku 2012 se plně věnoval pilotáži vysokorychlostních padáků.

„Jako sportovní parašutista se zúčastňoval soutěží a odborných kurzů zaměřených na nácvik vysokorychlostních přistávacích manévrů,“ uvádí experti ÚZPLN.

Co je swooping

Parašutista při swoopingu skáče z letounu ve výšce asi 1 200 až 1 500 metrů a klesá do určitého místa. Pak padák z rychlosti, která je kolem 40 kilometrů v hodině, zvláštním manévrem zrychlí až na zhruba 130 kilometrů v hodině. V této rychlosti pak škrtne o vodní hladinu, nebo o zem. Měří se, jakou vzdálenost parašutista urazí v tomto nízkém letu nad zemí, hodnotí se také přesnost přistání a rychlost, kterou letí mezi dvěma vytyčenými body.

Muži, který měl za sebou přes 1600 seskoků, se stala osudnou chyba, kterou udělal v závěrečné fázi seskoku, při níž má parašutista v asi stotřicetikilometrové rychlosti škrtnout o vodní hladinu.

Podle zprávy ÚZPLN totiž pozdě zasáhl do řízení padáku po dotočení strmé zatáčky. Tím došlo k tomu, že celým tělem narazil na vodní hladinu a utrpěl mnohačetná závažná zranění zejména v oblasti hlavy, hrudníku a páteře. přivolaným záchranářům se už muže nepodařilo oživit.

Padák i další vybavení parašutisty byly podle expertů při seskoku v pořádku. 

Při vysokorychlostním skákání zemřeli předloni na klatovském letišti tři parašutisté. Na tyto události reagoval Úřad civilního letectví, který nařídil některá opatření. Loni se při swoopingu v Klatovech nestala ani jedna smrtelná nehoda.

„To, že se někdo při swoopingu zraní nebo zabije, je dáno tou náročností a při množství těch seskoků to nemůžeme vyloučit,“ vysvětlil již dříve Jan Bejdák z ÚZPLN.

Klatovech je jediné letiště v ČR, které má pro swooping speciální přistávací plochu a tato disciplína se tak zde dá provádět na profesionální úrovni. Proto právě sem míří většina parašutistů, kteří se swoopingu věnují.

Konalo se zde i mistrovství ČR ve swoopingu. Manévr jako takový lze ale provádět kdekoli.