Takto měla podle návrhu kulturní fabrika vypadat, jenže projekt ztroskotal.

Takto měla podle návrhu kulturní fabrika vypadat, jenže projekt ztroskotal. | foto: Vizualizace: Plzeň 2015

Kulturní fabrika nebude. Plzeň hledá cestu, jak postavit alespoň archiv

  • 10
Plán vybudovat v Plzni v bývalých kasárnách na Světovaru kulturní fabriku definitivně padl. Právě víceúčelový kulturní komplex přitom někteří představitelé města a Evropské komise považovali za klíčovou součást projektu město kultury 2015. Radnice nyní hledá cestu, jak postavit alespoň potřebný archiv.

Za krachem plánu, jehož součástí mělo být kromě kulturní fabriky i vybudování kreativního inkubátoru a nového městského archivu, stojí problémy se stavbou a nemožnost získat na akci zhruba stomilionovou dotaci.

Podstatnou roli ovšem sehrála pozdní příprava a opožděné zahájení stavby nebo skutečnost, že projekt nepočítal s nutnou likvidací zdraví škodlivých materiálů. Plánu také nijak nepomohlo jeho zpochybňování ze strany některých komunálních politiků zejména z ČSSD.

Radnice rozhodla, že bude areál zakonzervovaný. Zástupci města tvrdí, že budou chtít ještě vyřešit potřebu postavit nový archiv, aby na něj město neztratilo licenci, protože má archiválie v nevyhovující prostorách.

Roli kulturní fabriky z části převezme uvolněný areál bývalého depa Dopravních podniků. Náměstek primátora Pavel Šindelář řekl, že se počítá se zakonzervováním areálu na Světovaru na dva roky a bude hledat cestu, jak vybudovat archiv.

„V areálu už město investovalo dost peněz a myslím, že archiv potřebujeme a že se do toho území hodí. Máme na něj projekt, který je potřeba jen dopracovat a najít využití pro budovu, kde měla být kulturní fabrika,“ uvedl Šindelář.

Náměstek sdělil, že město za práce v areálu na Světovaru už utratilo 80 milionů korun. Město muselo v letos v areálu například odstranit zdraví nebezpečný korkodehet, na který stavebníci narazili.

Když nyní město nechá areál zakonzervovat, bude to se započtením zmíněných 80 milionů stát celkem 112 milionů. Pokud by chtěla radnice původní projekt dokončit, byla by cena 370 milionů korun. Více o tom, jak měla podle původních plánů kulturní fabrika vypadat, čtěte zde.

Nynější primátor Plzně Martin Zrzavecký před volbami přišel s nápadem, že by v případě krachu projektu kulturní fabriky, mohl na Světovaru vzniknout městský pivovar. Nakolik je to nyní reálné?

„Je to jedna z vizí, která je zatím vnímána jako sci-fi. Druhou vizí je takzvaný kreativní inkubátor. Protože inkubátor chceme, musíme si ujasnit, kde by měl být,“ řekl Zrzavecký.

Společnost Plzeň 2015, která naplňuje projekt Evropské hlavní město kultury 2015, upřednostňuje vybudování inkubátoru v bývalém depu.

Zrzavecký přiznal, že sám se snaží prosazovat myšlenku, že na Světovaru bude pivovar. Před volbami tvrdil, že výrobou piva by radnice mohla zvyšovat příjmy města. Domnívá se, že by do projektu na vybudování pivovaru s městem mohl jít i Plzeňský Prazdroj.

„Může to být třeba jen minipivovar. Budeme přemýšlet, hlavně na to musíme sehnat peníze. Na kreativní inkubátor je to o něco jednodušší,“ konstatoval.