V pondělí pokračovala blokáda aktivistů v těžbě dřeva v NP Šumava.

V pondělí pokračovala blokáda aktivistů v těžbě dřeva v NP Šumava. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Šumavský park chce od aktivistů 170 tisíc za zdržování dřevorubců

  • 127
Národní park Šumava podal soudu návrh, aby mu ekologické Hnutí Duha zaplatilo přes 170 tisíc korun. Stejnou částku totiž musela v létě správa parku vyplatit dřevorubců kácejícím kůrovcem napadené stromy jako náhradu za to, že je v práci zdržovala několik týdnů trvající blokáda aktivistů.

Mluvčí Národního parku Pavel Pechoušek iDNES.cz řekl, že k návrhu na zahájení řízení o náhradu škody správu parku vyzval Okresní soud v Klatovech.

"Návrh jsme podali a po Hnutí Duha budeme žádat 176 tisíc, tedy stejnou sumu, kterou jsme museli zaplatit najatým firmám za prostoje, když jejich zaměstnanci nemohli pracovat," uvedl Pechoušek.

Správa parku se může ve svém požadavku opřít o čerstvé rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, který potvrdil, že tři týdny trvající červencová blokáda aktivistů v lokalitě Na Ztraceném byla nezákonná.

Krajský soud potvrdil červencové rozhodnutí okresního soudu, který předběžným opatřením Hnutí Duha zakázal organizování blokády. Krajský soud rozhodoval o odvolání Hnutí Duha a jeho verdikt je konečný.

Ředitel Duhy Petr Machálek odmítá, že by hnutí porušilo nařízení okresní soudu. "My jsme ho respektovali a přestali blokádu organizovat, pouze jsme ji komentovali, pomáhali s právní pomocí účastníkům blokády a vyjádřili jí podporu. Blokáda ale byla občanská akce, která vznikla spontánně, i když u jejího zrodu jsme stáli," řekl Machálek agentuře ČTK.

Aktivisté navíc zdůrazňují, že krajský soud se ve svém rozhodnutí nezabýval obsahem sporu o kácení, ale pouze tím, zda soud nižší instance směl vydat předběžné opatření. "Jakýkoliv jiný závěr je účelovým překrucováním verdiktu soudu," řekl Machálek.

Horké šumavské léto 2011

Spornou lokalitu Na Ztraceném obsadili aktivisté 15. července, o 10 dní později začali bránit těžařům při kácení kůrovcem napadených smrků. Na místě zasahovala až do 12. srpna i policie. Dřevorubcům se za tři týdny podařilo zhruba 4 200 stromů pokácet, z dalších asi 1 300 stojících smrků oloupali kůru.

Pro samotný obsah sporu o legálnost kácení u Ptačího potoka je podle něj podstatné, že Česká inspekce životního prostředí zahájila už loni v srpnu se Správou národního parku Šumava řízení o udělení pokuty. "Má totiž dostatek podkladů, které prokazují, že protikůrovcovými zásahy došlo k závažnému poničení vzácného horského lesa," řekl Machálek.

Kácení a účast aktivistů na blokádě je předmětem hned několika soudních sporů. Krajský správní soud například na začátku října konstatoval, že policie, která účastníky blokády vyváděla z místa těžby, jednala v rozporu se zákonem o shromažďování, jímž blokáda podle názoru soudu byla. Policie se brání kasační stížností.

Klatovský soud před měsícem rozhodl i v případu jedné z aktivistek obžalované z útoku na veřejného činitele. Sice ji uznal vinnou, že do policistky kopla, ale žádný trest jí za to neudělil (čtěte zde).