Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Hasičům na Šumavě pomohla cisterna dobrovolníků. Ty své měli na technické

  • 1
V nepřístupném terénu u šumavského Březníku, kde blesk udeřil do smrku, zasahovali ve středu hasiči. Vodu vozili ve stolitrových nádobách pomocí čtyřkolek, cisterna na místo dojela až na závěrečné prolití požářiště. I tu si ale musela jednotka půjčit, její cisterny totiž právě byly na technické.

Blesk do stromu uhodil už při pondělní bouřce, dýmu si ve středu všiml jeden ze strážců národního parku při pochůzce, který zároveň prováděl protipožární obhlídku.

„Jednotka Národního parku Šumava požár uhasila, na místo dopravovala vodu ve stolitrových plastových nádobách pomocí čtyřkolek. Uhašený kmen hasiči rozřezali a vynosili z lesa do potoka, aby zabránili dalšímu možnému rozhoření,“ popsala mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková.

Plošné prolití požářiště pomocí cisterny pak zajistili dobrovolní hasiči z Rejštejna. Cisterny hasičů NP Šumava totiž právě procházejí řádnou technickou prohlídkou.

Barely hasiči nosí tam, kde chrání porost před koly techniky

Podle vedoucího oddělení informační a strážní služby NP Šumava Petra Šraila bylo v tomto případě štěstí, že v posledních dnech na Šumavě vydatně pršelo. „I díky tomu se požár nerozšířil do okolního porostu,“ podotkl Šrail.

Na území NP Šumava se podle jeho slov podobné případy stávají nepravidelně, v průměru však bývají asi dva až tři ročně. „Častokrát dojde k samouhašení, kdy sice blesk uhodí a začne hořet strom nebo začne hořet porost pod stromem, ale pak se to samo uhasí,“ řekl Šrail.

Vysvětlil také, že čtyřkolky a stolitrové barely hasiči v národním parku využívají u požárů malého rozsahu v lokalitách, v nichž má zůstat příroda co nejvíce zachovaná.

Například i v případech, kdy turisté poruší zákaz a v národním parku rozdělají oheň a správci parku objeví doutnající ohniště.

Dva muži stolitrový barel s vodou unesou a do terénu tak nemusí vjíždět těžká technika.