Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Studentské volby vyhráli Piráti, hlasovalo se ve dvanácti školách

  • 0
Volby u středoškoláků v Plzeňském kraji ziskem 15,39 % hlasů vyhrála Česká pirátská strana. Jen o kousek zaostala druhá TOP 09 (14,25 %), třetí skončila NE ILEGÁLNÍ IMIGRACI - PENÍZE RADĚJI PRO NAŠE LIDI (10,55 %).

Studentské volby pořádá od roku 2010 společnost Člověk v tísni. V kraji se jich tentokrát zúčastnilo dvanáct škol, počet odevzdaných hlasů byl 1137.

„Není to poprvé, kdy jsme studentské volby v kraji vyhráli. Vypovídá to o tom, že Piráti oslovují zejména mladší generaci. Pro nás to znamená i to, že Piráti mají do budoucna místo v politice,“ hodnotí výsledek Lukáš Bartoň, lídr kandidátky pro krajské volby.

Ve volbách reálných počítá Bartoň se ziskem na hranici volitelnosti. „To je takové naše ‚pirátské‘ prokletí, už několikrát jsme skončili se ziskem 4,8 procent,“ krčí rameny Bartoň a je si vědom, že pokud někdo preferuje jeho stranu na střední škole, neznamená to automaticky, že ji bude volit i v dospělosti.

„Je to jen jedna vybraná skupina, u níž jsme dlouhodobě úspěšní. Nedělal bych z toho závěry,“ souhlasí Petr Suchý, předseda krajské organizace TOP 09.

Výsledek jej ale přesto těší. „Jsme rádi, že jsme schopni oslovit naší politikou i mladé,“ říká Suchý, který pozitivně vnímá, že se podařilo dobrého výsledku dosáhnout i poté, co z čela strany odešel Karel Schwarzenberg.

Podle Suchého je důležité mladé voliče motivovat, aby v budoucnu k volbám skutečně chodili. „Jako strana se snažíme různými výzvami přispět k tomu, aby lidé k volbám chodili, ať už budou volit kohokoliv,“ dává mu za pravdu i Lukáš Bartoň.

Politolog Přemysl Rosůlek z Filozofické fakulty ZČU souhlasí s oběma politiky v tom, že výsledek voleb mezi studenty toho mnoho nenapoví o výsledcích voleb skutečných. „Je to anketa, která není reprezentativní. Počet hlasů je poměrně nízký,“ vysvětluje Rosůlek.

Podobně jako v minulých volbách se podle něj ukazuje rozdíl v preferencích mezi gymnazisty a studenty ostatních typů škol. „Napříč spektrem se shodnou na Pirátech,“ konstatuje Rosůlek a dodává, že u negymnazistů se ve volbě častěji objevovaly strany populistické nebo radikální.

Čeští mladí v tom však podle něj nejsou žádnou výjimkou, to samé se ukázalo například ve Skotsku při referendu o nezávislosti. Mladí byli častěji pro samostatnost. Přiznává však, že jej trochu překvapilo třetí místo strany zaměřené proti imigraci.