Lidé si nabírají vodu ze studánky Prelátka u Plas.

Lidé si nabírají vodu ze studánky Prelátka u Plas. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Studánka u Plas prý léčí. Někdo u ní dokonce zanechal invalidní vozík

  • 6
Pověsti o léčivé moci vody ze studánky Prelátka poblíž Plas na Plzeňsku si lidé předávají po generace. Často si tu čepují vodu do kanystrů nebo lahví. Teď se bude u studánky opravovat přístřešek i roura, kterou voda vytéká.

Jedním z mnoha lidí, kteří si vodu z Prelátky pravidelně vozí domů a leckdy si kvůli tomu vystojí i frontu, je Karel Záhrobský z nedalekého Horního Hradiště.

"Ve všech rozborech tahle voda pokaždé vychází výborně. Nemá dusičnany, je skutečně dobrá, pijeme ji bez převaření. Já si sem pro ni jezdím už hrozně dlouho," říká muž při plnění pětilitrového kanystru.

Prelátka, místními označovaná jako Prdlavka, je pod číslem 137 uvedena i v národním registru pramenů a studánek.

Nejpozději do konce letošního května se okolí Prelátky změní k lepšímu. Město Plasy už uzavřelo výběrové řízení na úpravu studánky i jejího nejbližšího okolí. "Celé už to potřebuje úpravu a nejen kvůli tomu, že mrazy roztrhly rouru, kterou voda odtéká. Firma opraví přístřešek, její okolí i výtok ze studánky," říká starosta Zdeněk Hanzlíček.

Rozbory odebraných vzorků ze studánky v posledních letech potvrzují, že voda je v naprostém pořádku, dokonce splňuje parametry vyhlášky, aby mohla být označena jako Pramen zdraví.

O studánku se starají děti z místní školky

Ostatně s nadsázkou lze říci, že o blahodárných účincích zdejší vody existuje úředně potvrzený důkaz - plaským úředníkům totiž jedna z místních žen přišla oznámit, že u studánky našla opuštěný invalidní vozík, který tam stál dva dny. I když radnice nález zveřejnila na vývěskách i ve svém zpravodaji, o vozík uschovaný na městském úřadě se nikdo nepřihlásil.

O studánku se v posledních letech starají také děti z místní mateřské školy. Ředitelka školky Monika Laláková vzpomíná, jak se k neobvyklému kroku odhodlali, když zjistili, že existuje projekt Zachraňme studánky.

"Prelátka tehdy byla v docela zuboženém stavu a my jsme se jako mateřská škola do projektu přihlásili. I když už projekt skončil, to, že se o studánku v rámci našich možností staráme dál, bereme jako automatickou věc. Chodíme ke studánce procházkou, máme to v rámci našich programů o přírodě. Je to jednoznačně pozitivní věc," vysvětluje Laláková.

Předškoláci ke studánce chodí pravidelně, hlavně kolem ní uklízejí nepořádek, který tam dělají dospělí.