Profesor Richard Rokyta při slavnostním otevření nových zákrokových sálů

Profesor Richard Rokyta při slavnostním otevření nových zákrokových sálů kardiologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Srdcaři si ušetří cesty do Prahy, speciální zákroky podstoupí v Plzni

  • 0
Fakultní nemocnice v Plzni zahájila provoz dvou nových sálů kardiologie. Provádějí se tu plánované i akutní zákroky pacientům se srdečním infarktem. Lékaři tu mají nové moderním přístroje i laboratoř. Nemocným zde zavádějí kardiostimulátory i další složitější přístroje na podporu srdeční činnosti.

"Výhodou nových sálů je, že pacienti už nemusí za specializovanými zákroky jezdit do Prahy, většinu lidí z Plzeňského a části Karlovarského kraje ošetří lékaři v Plzni," uvedl primář kardiologie Richard Rokyta.

Dosud mělo podle něj oddělení dva sály intervenční kardiologie a jeden malý sál pro potřeby arytmologů s jednoduchým rentgenem. Ten ale neumožňoval provádění speciálních výkonů. Nyní lékaři i pacienti získali nově přestavěný sál intervenční kardiologie s novou angiolinkou.

Ten nahradil původní zařízení z roku 2000. Provádějí se zde plánované i akutní zákroky u lidí s infarktem myokardu. "Pacientům slouží také intravaskulární ultrazvuk - přístroj, který zavádí ultrazvukovou sondu přímo do věnčité tepny a my můžeme prohlížet tepnu zevnitř a vidět, jak vypadá," zdůraznil Rokyta.

Také nový sál pro arytmologii je vybaven moderními rentgenovými přístroji, mapovacím systémem pro superspecializovanou diagnostiku či elektrofyziologickou laboratoří. Lékaři zde pacientům zavádějí klasické kardiostimulátory, takzvané budíky a od loňska provádějí také implantace složitějších kardioverterů-defibrilátorů. Přístroj může člověku se závažnou poruchou srdečního rytmu zachránit život vysláním elektrického výboje.

Vybudování sálů přišlo na 60 milionů korun

Roční kapacita nemocnice je u tohoto typu zákroků 150 až 180 pacientů, od loňského dubna nemocnice provedla přes stovku těchto operací. Řada pacientů, víc než padesát, je ale v současné době na čekací listině.

"Pojišťovna je totiž nemocnici ochotna financovat zatím jen třetinu výkonů oproti republikovému průměru," konstatoval primář Rokyta. Pacienti tak u těchto zákroků musí čekat několik měsíců, než na ně přijde řada.

Vybudování sálů přišlo na více než 60 milionů korun, dvě třetiny sumy tvoří náklady na moderní přístroje. Na část vybavení přispěla Evropská unie.

Ambulancemi kardiologie projde ročně šest až osm tisíc lidí, další čtyři tisíce pacientů hospitalizuje. Lékaři zde velmi často implantují takzvané stenty, jimiž se rozšíří zúžené nebo ucpané tepny zásobující srdeční sval. Takových zákroků tu ročně provedou kolem tisícovky.