Odkornění jednoho stromu vyjde správu NP Šumava zhruba na tisíc korun.

Odkornění jednoho stromu vyjde správu NP Šumava zhruba na tisíc korun. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Správa Šumavy odkorňuje na Klatovsku stromy napadené kůrovcem

  • 1
Národní park Šumava odstartoval poslední letošní zásah proti kůrovci. V údolí Křemelné na Klatovsku nastojato odkorňuje asi šedesát stromů. V posledních letech tu totiž počet napadených stromů stoupl sedminásobně.

Stromy v údolí Křemelné sužuje kůrovec čím dál víc. Od roku 2009 je tu počet  napadených stromů na některých lokalitách více než sedminásobný.

"Pokud bychom proti kůrovci v této lokalitě nezasáhli, byly by lesy na Křemelné příští rok napadeny natolik, že by to znamenalo významné narušení celého ekosystému," říká mluvčí správy NP Šumava Pavel Pechoušek.

Práce by měly skončit před prvními velkými mrazy. "Při velmi nízkých teplotách totiž kůra ke stromům přimrzne a ty se pak nedají odkornit," říká odborník správy národního parku na ochranu lesa Petr Kahuda.

Dodává, že v údolí Křemelné se odkorňují stromy nejen proto, aby se zabránilo šíření kůrovce v lesích ve správě národního parku. Zásah má ochránit před kůrovcem i lesy, které patří městu Kašperské Hory.

Množství napadených stromů stoupá geometrickou řadou

Přínos asanace se ukáže v příštím roce. Množství stromů napadených kůrovcem v údolí Křemelné totiž stoupá geometrickou řadou.  V roce 2009 napadl kůrovec na lokalitě Babylon 40 stromů, a protože se kůrovcová kalamita nechala svému vývoji, v roce 2010 tu byla již stovka napadených stromů.

"Letos jsme tu napočítali zhruba 280 kůrovcem napadených stromů," podotýká  vedoucí územního pracoviště národního parku na Srní Jiří Kec. Za tři roky je tu tak počet napadených stromů sedminásobný.

Podobně je na tom i lokalita Bor. Tam byla v roce 2009 padesátka kůrovcem napadených stromů, za letošek je to už 260.

Část svahů v okolí Křemelné patří podle Pechouška do první zóny, kde však asanace kůrovce není  zakázaná. "Přesto zde pro asanaci napadených stromů používáme finančně nákladnou a k přírodě šetrnou metodu - loupání na stojato," poukazuje Pechoušek s tím, že odkornění stromu přijde správu parku až na jeden a půl tisíce korun. Pokácení a odkornění by stálo zhruba třetinu této sumy.