Domovskou je pro Kateřinu Emmons střelnice v Plzni-Lobzích

Domovskou je pro Kateřinu Emmons střelnice v Plzni-Lobzích | foto: Michal Růžička, MAFRA

Snad nás neodstřelí územní plán, doufá šéftrenér střeleckého klubu

  • 10
Vypiplají plzeňští trenéři dalšího střelce nebo střelkyni, kteří po Janu Kůrkovi nebo Kateřině Emmons přivezou medaile z olympiád a mistrovství světa nebo Evropy? Plzeňské sportovce teď ale trápí obavy, aby měli v blízké budoucnosti kde střílet.

Jak pro nás dopadne územní plán města Plzně, který čeká schválení v příštím roce? Před pěti lety šli střelci kvůli jeho změnám až k soudu. Přitom provoz střelnice v Lobzích je podle vedoucího trenéra Dukly Bohumíra Pokorného zásadní pro zachování české sportovní střelby.

„Pokud by měla padnout plzeňská střelnice, tak padne sportovní střelba v Čechách,“ tvrdí dokonce Pokorný. Přesto má nyní o budoucnost areálu vážné obavy. Bohumír Pokorný se obává, aby nezvítězily zájmy majitelů pozemků, které sousedí se střelnicí.

„V roce 2009 byl územní plán navržen tak, že by to pro nás bylo v podstatě likvidační. Návrh jsme soudně napadli a vyhráli jsme. Tak, jak je územní plán namalován dnes, je to pro nás dobře. Ale bojím se toho, že převládnou soukromé zájmy developerů nad veřejnými. Pozemky nad svahem naproti střelnici koupili podle mých informací nějací právníci a bojím se, že budou nějaké tlaky na změnu územního plánu. Máme zkušenosti z jiných měst i z jiných států,“ konstatuje trenér, který je zároveň členem organizačního výboru mistrovství Evropy.

 Hlavním problémem pro místní oddíly je podle něj v současné době nutné omezení brokové střelby.

„Od roku 2009 máme povolení střílet broky jen dva dny v týdnu. To je ale málo, potřebovali bychom čtyři dny. Musíme si vychovávat dorost, a na to není nyní prostor,“ podotýká Bohumír Pokorný.

Novou střelnici poslalo k ledu občanské sdružení

Zrovna broková střelba je přitom podle něj v současné době nejatraktivnější střeleckou disciplínou. „Broky ve světě jedou. Na mistrovství světa je v této disciplíně i 150 startujících! A zájem je i u nás, ale bohužel na naší střelnici teď broková střelba doslova živoří,“ popisuje podmínky, které jsou důsledkem výsledků akustického měření během Velké ceny osvobození v roce 2009.

Věří, že nyní by měření vyšlo mnohem lépe. „Dělali jsme akustické úpravy, instalovali jsme nové akustické i balistické clony. Měření by se příští rok mělo provést znovu,“ uvedl.

Situaci střelců se podle něj snažilo řešit i město tak, že pro brokovou střelnici nabídlo náhradní pozemky. „Jako ideální jsme vyhodnotili pozemek v lesích v Božkově, na kterém je dnes sklad popílku z teplárny. Vyšly tam dobře i akustické zkoušky, ale v Božkově pak někdo založil občanské sdružení a to vznik střelnice zablokovalo,“ lituje Bohumír Pokorný.

O osud střelnice se začali již zajímat i někteří zastupitelé doubraveckého a slovanského obvodu. „Střelnice by měla rozhodně mít podmínky k tomu, aby mohla plnohodnotně fungovat. Pro město je to nejen prestižní záležitost, ale je i přínosem v cestovním ruchu. Na Velkou cenu osvobození se sem každoročně sjíždí asi sedm stovek střelců z celého světa, kteří se tady vždy několik dní zdrží,“ podotkl zastupitel Doubravky Jan Toman.