Kolik mají za svoz odpadu platit místní a kolik chataři? V Čížkově se kvůli tomu lidé hádají. Ilustrační snímek

Kolik mají za svoz odpadu platit místní a kolik chataři? V Čížkově se kvůli tomu lidé hádají. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Chatařům se nelíbí, že obec dává místním slevu za svoz odpadu

  • 9
Chataři z okolí obce Čížkov na Plzeňsku se pustili do boje proti vyhlášce o poplatcích za odpad. Domnívají se, že předpis je neprávem znevýhodnil, když za svoz platí víc než místní lidé. Starosta obce Zdeněk Tomášek ale tvrdí, že pravidla jsou v pořádku. To samé říká i krajský úřad.

Zhruba dvě desítky chatařů z Dožína u Čížkova si myslí, že čížkovská vyhláška je diskriminační.

Nelíbí se jim, že určuje, že chatař zaplatí ročně za odpad 750 korun, zatímco obyvatel s trvalým bydlištěm jen 500 korun, protože má ve vyhlášce stanovenou slevu.

Chataři upozorňují, že oni pobývají v místě jen část roku a za odpad platí i v místě trvalého bydliště.

Starosta naproti tomu zdůrazňuje, že občané s trvalým bydlištěm platí za odpad "na hlavu" zatímco u chatařů se o jedná sazbu bez ohledu na počet osob, které objekt užívají.

Zástupce protestujících chatařů Jan Laier se domnívá, že vyhláška nemůže poskytovat úlevu hromadně. "Třeba několika stům obyvatel v obci. A nota bene na úkor jiné početně menší skupiny občanů-chatařů. Tomu se přeci říká diskriminace," argumentuje.

Jenomže vedení obce a zástupci krajského úřadu, kterému chataři poslali stížnost, mají jiný názor.

"Pokud je to diskriminace, pak by byla diskriminace i sleva pro důchodce na dráze. Já ani zastupitelé ve vyhlášce diskriminaci nevidíme. Navíc vyhláška prošla kontrolou krajského úřadu i ministerstva vnitra," uvedl starosta Zdeněk Tomášek.

Starosta zdůraznil, že nařízení zvedlo poplatky na chatu o 250 korun, ale v jeho vlastním případě dělá sazba za vícečlennou domácnost 2 000 korun. "Jenom tam, kde žije v domě pouze jediný člověk se platí méně než u chaty," sdělil Tomášek.

Starosta upozornil, že pokud by například krajský úřad řekl, že je vyhláška vadná, obec by ji změnila.

Nové sazby za odpad platí v Čížkově od letošního roku. Do té doby se v případě chaty platilo pět set a čtyři sta korun na obyvatele s trvalým bydlištěm v obci. "Takže už dřív rekreanti platili za odpad jinak, než stálí obyvatelé obce," konstatoval starosta.

Vedoucí odboru kontroly a stížností krajského úřadu Drahomíra Janoušková uvedla, že obec může ve své vyhlášce stanovit úlevy pro určitou skupinu obyvatel.

Podle Václava Lišky z odboru životního prostředí se od 1. ledna poplatek za odpad mohl zvýšit až na tisíc korun. "Někde toho využili, a tak se stížnosti množily. Obce mohou dát trvale žijícím obyvatelům nižší sazbu. Legislativa pro obecně platné vyhlášky to připouští," prohlásil Liška.