Jaroslav Kašpar vede spor s úřady o užívání pozemku v Nebílovském Borku u Plzně.

Jaroslav Kašpar vede spor s úřady o užívání pozemku v Nebílovském Borku u Plzně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Manželé chtějí stavět garáž, místo toho už dvacet let válčí s úřady

  • 74
Už přes dvacet let chtějí manželé Kašparovi stavět v Nebílovském Borku u Plzně garáž pro nákladní auto. Jejich plán se však zřejmě z více příčin postupně změnil v komplikovanou válku s úřady, kterou se už zabýval i soud nebo vedení Plzeňského kraje.

Libuše a Jaroslav Kašparovi se cítí poškození chováním úředníků nebo starosty Štěnovického Borku Jiřího Vojty, právě pod tuto obec totiž Nebílovský Borek spadá.

Úředníci i starosta ale tvrdí, že potíže si Kašparovi způsobují sami nesprávným postupem při jednáních. Věc došla až tak daleko, že soud v Plzni rozhodl, že Kašparovi mají základy stavby na svém pozemku zbořit.

Manželé v souboji o využití parcely o rozloze zhruba 500 m² zastupují svého syna Jaroslava. V 90. letech získali stavební povolení na stavbu garáže. Problémy prý začaly, když se v roce 1999 pokusili změnit projekt tak, aby mohli postavit pod garáží sklep a umístění samotné garáže posunuli. Kvůli změnám přišly problémy s jejich povolením, ale také s majitelem sousedního pozemku, který měl obavy, že garáž zasáhne na jeho území.

Od roku 1999 se stavba nehýbe z místa a probíhá úporná papírová válka. Při pohledu zvenku je situace v případu nepřehledná a sami Kašparovi přiznávají, že se v dlouhém příběhu a velké hromadě lejster občas ztrácejí.

Přesto trvají na tom, že jim úředníci házejí klacky pod nohy a záměrně nechtějí dovolit, aby na upravený projekt získali povolení. Také tvrdí, za příčinou potíží je snaha získat jejich pozemek. "Základ je starosta, ten chce tu parcelu," tvrdí Libuše Kašparová.

Manželé se verdiktu o zboření základů stavby brání a odvolávají se na to, že mají údajně stále platné původní stavební povolení. Kvůli sporu už poslali otevřený kritický dopis hejtmanovi Milanu Chovancovi i zastupitelům Plzeňského kraje. O úřednících, proti kterým stojí, Libuše Kašparová tvrdí: "Oni prostě lžou." A dušuje se, že svůj boj nevzdá: "Budu požadovat přezkumné řízení."

V dopise zastupitelům kraje líčí, i co se stane, pokud neuspěje. "Pak se budu muset obrátit mimo Plzeňský kraj a žádat o přešetření svých práv a úřednických postupů na ministerstvu či v Bruselu."

Helena Štvánová z krajského úřadu, která se případem zabývala, vidí hlavní problém Kašparových v tom, že kdysi začali stavět jinde, než měli povoleno.

"Ta garáž neměla být podsklepená a oni pak vykopali jámu a začali dělat sklep. A kvůli posunutí stavby se pak složitě dokazovalo, jestli to mají na svém pozemku, nebo to přesahuje na sousední pozemky," uvedla Helena Štvánová.

Ta tvrdí, že potom potíže se stavbou a pozemkem začal řešit starosta Štěnovického Borku Jiří Vojta. Důvod? Vadilo, v jakém stavu parcela téměř na návsi je.

"Několikrát je vyzývali, aby to postavili podle toho, jak to měli povoleno. Stavební úřad zjistil, že stavba byla zahájena jinak a jinde, než byla povolena, a rozběhlo se řízení o jejím odstranění. Kašparovi žádali o dodatečné povolení, ale nebyli schopni prokázat, zda stavba nezasahuje na pozemek sousedního vlastníka," konstatovala Štvánová.

Stavební úřad později došel k závěru, že stavbu nelze dodatečně povolit a nařídil ji odstranit. Kašparovi se odvolali, ale pozdě, takže odvolání bylo zamítnuto. Pak podali žalobu a soud ji zamítl.

"Stavební úřad jim poslal exekuční výzvu k odstranění stavby," řekla Štvánová. Ta se domnívá, že nejlepším řešením problému je zahájenou stavbu zlikvidovat a vyřídit patřičná povolení.

Nedodrželi původní projekt, argumentuje starosta

O svém sporu už Libuše Kašparová několikrát mluvila i s hejtmanem Milanem Chovancem a dnes si stěžuje, že jí nechce pomoci.

"Měl jsem ji u sebe doma asi dvacetkrát. Ale je tam platné rozhodnutí soudu. Je v tom i vleklý sousedský spor, který vznikl po tom, kdy něco postavili v rozporu se stavebním povolením a soused, kterému se to nelíbí, to napadl," prohlásil Chovanec.

Tvrdí, že do výkonu státní správy nemůže zasahovat. Hejtman se domnívá, že Kašparovým v jejich sporu nyní žádný úřad pomoci nemůže.

Starosta Štěnovického Borku Jiří Vojta vidí hlavní problém také v nedodržení původního a povoleného projektu. "Měli na pozemku velký nepořádek. Žádal jsem je, aby to uklidili a aspoň si to ohradili," popisuje Jiří Vojta.

Starosta má pocit, že Kašparovi udělali v celé záležitosti víc chybných kroků. "Když jim to někdo vyčte, stěžují si. Takže my jsme podle nich všichni korupčníci a já ten největší," uvedl starosta.

Rezolutně popírá tvrzení Kašparových, že on sám má o jejich parcelu zájem.

 "Když s tím pozemkem nastaly problémy, řekl jsem jim, aby to prodali obci, že z toho uděláme parčík. Já o to vůbec zájem nemám. Tady už se kvůli těm tahanicím vystřídala spousta úředníků. Je to nekonečný příběh," kroutí hlavou Jiří Vojta.