Snowboardista na šumavském Špičáku.

Snowboardista na šumavském Špičáku. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na Špičáku zdražili skipasy, letos ale platí i pro areál Nad Nádražím

  • 0
Jeden skipas pro dva lyžařské areály. S takovou novinkou letos přišli provozovatelé areálu na šumavském Špičáku a střediska Nad Nádražím v Železné Rudě. Návštěvníky tady odbaví speciální zařízení, aniž by museli čipové karty lovit po kapsách. Využít mohou také skivlak.

Nový odbavovací systém, který nabídne lyžařům areál Ski&Bike Špičák zrychlí nástup na lanovku a vleky. Díky němu se lyžaři premiérově na Železnorudsku dočkají prvního společného skipasu, zatím s blízkým areálem Nad Nádražím, který nabízí stejný typ odbavování pomocí čipových karet.

„V budoucnu se nebráníme zapojení dalších středisek v oblasti,“ uvedl spolumajitel špičáckého areálu Vladimír Kasík.

Systém funguje tak, že lyžař si může koupit v obou areálech minimálně jednodenní nebo i vícedenní skipas za cenu jako na Špičáku a může jezdit v obou areálech, mezi kterými každou půlhodinu pendluje skivlak.

Ladislav Zísler z areálu Nad Nádražím uvedl, že cílem je nabídnout lidem například v době dovolené co největší variabilitu při lyžování.

„K nám do areálu může například přijet rodina s dětmi, rodiče si koupí dražší špičácký skipas a děti levnější skipas náš a rodiče mohou pendlovat mezi oběma areály a děti mohou zůstat u nás,“ popsal Zísler jednu z možností.

Další variantou podle něj je, že o děti mladší tří let se může postarat hlídací služba v areálu Nad Nádražím, přičemž rodiče mohou vyrazit lyžovat na Špičák, kde jsou podmínky i pro nejnáročnější lyžaře.

Velkou výhodou nového odbavovacího systému s čipovými kartami podle Zíslera je, že kartu není nutné přikládat k žádnému odbavovacímu zařízení.

Ceny skipasů

Cena skipasů se na Špičáku zvýšila oproti loňsku v průměru o tři procenta. Celodenní lyžování pro dospělého stojí v hlavní sezoně namísto loňských 560 korun 580. Nad Nádražím v Železné Rudě zaplatí lyžař a snowboardista 420 korun, což je stejné jako loni. Na sousedním Velkém Javoru stojí tato jízdenka 864 korun, na Klínovci pak 650 korun.

„Lyžař si kartu dá do kapsy nebo do peněženky a u vchodu dojde k automatickému odbavení, což je rychlejší,“ popsal Zísler, v jehož středisku funguje odbavovací systém už od loňského roku.

Ski&Bike Špičák do zimní sezony investoval přes 23 milionů korun. Část peněz šla na další dvě sněžná děla, od kterých si slibuje kvalitnější sníh. Nyní má areál 25 zasněžovacích zařízení.

Nad Nádražím přibudou ke stávajícím sedmi zasněžovacím prvkům další čtyři.

Další peníze areál letos investoval do dětského lyžování. V dětském areálu bude namísto vleku pohyblivý koberec a nové hrací prvky jako dětský lyžařský kolotoč.

Lyžaře a snowboardisty po výstupu ze sedačkové lanovky na Špičáku čeká i první zimní pohled na v létě otevřenou rozhlednu na vrcholu hory Špičák. Ta ovšem v zimě otevřená být nemůže kvůli ochraně přírody a kvůli možným úrazům na zledovatělých schodech. Více o rozhledně čtěte zde.