Stavba spalovny odpadu u Chotíkova. (16. dubna 2015)

Stavba spalovny odpadu u Chotíkova. (16. dubna 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Svoz odpadu v Plzni nepodraží, spalovna znovu získala stavební povolení

  • 5
Zprávy, že se kvůli zrušení stavebního povolení pro novou spalovnu může pro obyvatele zdražit svoz odpadu, přicházely z Plzeňské teplárenské ještě v červnu. Nakonec se to nestane, spalovna znovu získala povolení. Obyvatelé Chotíkova proti ní však stále bojují a chystají další žalobu.

Ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela na začátku letošního června mluvil o stamilionových škodách a zvýšení cen za svoz odpadu pro Plzeňany. Bylo to poté, co Krajský soud v Plzni kvůli možné podjatosti krajských úředníků zrušil stavební povolení na spalovnu v Chotíkově, kde bylo tehdy proinvestováno 1,6 miliardy z celkových dvou miliard korun a byl ohrožen termín jejího dokončení.

Elektřina ze spalovny má totiž podle Drápely díky takzvaným zeleným bonusům dohodnuty vyšší výkupní ceny, které jsou podmínkou pro to, aby Plzeňané měli poplatky za odpady nižší než dosud.

„Podle původní verze zákona o obnovitelných zdrojích mohly bonusy získat jen zdroje uvedené do provozu do konce roku 2015. Nyní je ale jasné, že o stamiliony nepřijdeme, protože došlo k novele zákona, takže zelené bonusy budeme mít, i když zdroj spustíme později,“ vysvětlil ředitel Plzeňské teplárenské, která od září rozjíždí v Plzni nový systém svozu odpadu a slíbila příznivé ceny.

Ty tedy nejsou ohroženy. Například při objednání 120litrové popelnice a svozu odpadu jednou za 14 dní zaplatí Plzeňan od začátku září do konce roku 244 korun.

Místní připravují další žalobu

Spalovna před několika dny rozhodnutím Středočeského kraje znovu získala stavební povolení. Obyvatelé Chotíkova, kteří se proti spalovně dlouhodobě staví, připravují další žalobu. Soud totiž zrušil i územní rozhodnutí, které je nutné při žádosti o stavební povolení a k jeho obnovení zatím nedošlo.

„Spalovna nemá platné územní rozhodnutí, nemůže se rozhodovat o stavebním povolení. Je to tedy naprosto nesmyslné a odporuje to veškerým stavebním předpisům a stavebnímu zákonu,“ prohlásil Milan Reiniger ze Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov.

Drápela, který žaloby považuje za svévolné obstrukce, uvedl, že má spalovna zpátky stavební povolení s písemným vyjádřením Středočeského kraje, že společnost v ničem nepochybila.

„V příštích dnech nás čekají těžká obchodní jednání s generálním dodavatelem. Původní harmonogram, nastavený ve smlouvě, je totiž velmi těžko splnitelný a nevidím ho jako příliš reálný,“ uvedl Drápela. Nevěří tomu, že by se mohl zahájit zkušební provoz zařízení koncem letošního roku, reálný je spíše únor až duben 2016.

Z nákladů na spalovnu už investor zaplatil dodavateli 1,7 miliardy Kč. „Veškerá technologie už tam je. Chybí jen natáhnout kabely, rozběhnout řídicí systém a celé to nastavit,“ uvedl Drápela. Zařízení, které spotřebuje až 95 tisíc tun komunálního odpadu ročně, už má zajištěný veškerý odpad, tedy palivo, smlouvami se svozovými firmami.

Stavbu za 360 milionů korun podpořila 100 miliony Kč dotace EU.