Spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně.

Spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dostavěná spalovna odpadu u Plzně je opět bez stavebního povolení

  • 34
Spalovna odpadu v Chotíkově u Plzně, která je prakticky dokončená, opět přišla o pravomocné stavební povolení. Krajský soud v Plzni totiž vyhověl aktivistům, kteří napadli rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje. Ten na začátku července řekl, že stavební povolení pro spalovnu je platné.

Žalobu proti rozhodnutí Krajského úřadu (KÚ) Středočeského kraje podaly v polovině letošního července Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu a Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov.

Podle čtvrtečního vyjádření soudce Krajského soudu v Plzni Václava Roučky má rozhodnutí KÚ Středočeského kraje vady, kvůli kterým je nutné, aby byla věc projednána znovu. Soud už proto rozhodnutí KÚ Středočeského kraje zrušil.

„Týkalo se odvolání proti tomu původnímu prastarému rozhodnutí stavebního úřadu Městského úřadu v Nýřanech. Takže spalovna je opět ve stádiu, kdy má vydané stavební povolení, ale není projednané odvolání,“ řekl Roučka.

Nejzákladnější chyba se podle jeho slov stala v tom, že středočeský KÚ posuzoval odvolání podle právního stavu, který byl v době, kdy rozhodoval Městský úřad v Nýřanech. To bylo v roce 2013.

Rozhodování o spalovně

Přesunem rozhodování o stavebním povolení do Středočeského kraje reagovalo ministerstvo pro místní rozvoj na únorový verdikt Krajského soudu v Plzni. Ten na popud ekologických aktivistů zrušil účinnost stavebního povolení, které schválil krajský úřad v Plzni. Žaloba aktivistů tvrdila, že krajský úřad v Plzni, který stavební povolení i územní rozhodnutí potvrdil, byl podjatý. Proti únorovému verdiktu soudu ale podali investor i krajský úřad kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Jenže středočeský krajský úřad byl povinen rozhodovat podle právního stavu, který platil v době, kdy on sám rozhodoval, což bylo v červnu 2015. To znamená, že měl prakticky použít novelizované znění zákona o vlivu záměru na životní prostředí, což neudělal,“ vysvětlil Roučka s tím, že tato novela platí od 1. dubna 2015.

Podle jeho slov je tedy věc vrácena na KÚ Středočeského kraje k novému projednání a další postup bude hodně složitý. „Vyplyne z odůvodnění našeho rozhodnutí, v něm se uvádí kroky, jaké se budou muset provést,“ uvedl Roučka.

Zjednodušeně se dá říci, že zmíněná novela zákona požaduje, aby i ta stanoviska o vlivu záměru na životní prostředí, která byla zpracována před dubnem 2015, prošla ověřovacím procesem.

„Tedy aby se ověřilo, zda vliv stavby na životní prostředí je v souladu s evropským právem, to je ověřovací stanovisko. Dále se musí ověřit, jestli nedošlo ke změně záměru, jestli se nějak nezměnil jeho rozsah nebo například technologie, to je takzvané verifikační stanovisko,“ sdělil Roučka.

Podotkl, že navíc je ve hře ještě otázka systémové podjatosti pracovníků Krajského úřadu Plzeňského kraje, který posouzení vlivu stavby na životní prostředí zpracovával.

„Tam se bude muset řešit i otázka, kdo bude tato nově obstarávaná stanoviska dělat. Jestli je připraví plzeňský krajský úřad, nebo jiný, protože tam by hrozila stejná argumentace,“ upozornil Roučka.

Škody už nám vznikají, říká šéf Plzeňské teplárenské

Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské, která je investorem stavby, uvedl, že písemné vyhotovení rozhodnutí krajského soudu ještě nemá k dispozici, takže ho nečetl.

„My v této věci nemůžeme nic dělat. To se nás vůbec netýká, bohužel to ale na nás vždycky dopadne. Státní úředníci nemají žádnou zodpovědnost, protože pro mě je i soudce státní úředník. Nakonec to všechno zaplatíme my, včetně pana Reinigra,“ prohlásil Drápela. Reinigr je jedním z aktivistů, kteří žalobami bojují proti stavbě spalovny.

Drápela tak naráží na to, že škody, které teplárně vzniknou kvůli soudním tahanicím, bude společnost vymáhat.

Další žaloba je podaná i kvůli územnímu rozhodnutí

„Ty škody už nám vznikají, jen je nemáme vyčíslené, protože nyní nemá cenu se s tím teď zdržovat. Vyčíslíme je až nakonec. Potom je ale budeme po státu požadovat zpět. Protože my jsme nic špatného neudělali. Mě mrzí, že jeden státní úředník napadá neustále druhého státního úředníka, oni si mezi sebou hrají tento ping-pong a my na to jen koukáme,“ řekl Drápela.

Spalovna odpadu za více než dvě miliardy korun je dostavěná. Co s ní bude dál, zatím ředitel Tomáš Drápela netuší. Případné konzervování stavby už podle něj není potřeba, objekt je postavený. „Až dostaneme ten rozsudek, tak se teprve poradíme s právníky, jak budeme postupovat dál,“ uvedl Drápela.

Už dříve však prohlásil, že pokud se situace kolem spalovny bude dál komplikovat a nepodaří se ji aktivovat do konce roku, vzniknou Plzeňské teplárenské stamilionové škody. Zahájení zkušebního provozu bylo plánováno na únor až duben 2016. Teď to ale vypadá, že se nestihne ani tento termín.

„Děti Země druhé zrušení pravomocného stavebního povolení očekávaly. Soud nicméně ještě řeší žalobu proti potvrzení územního rozhodnutí krajským úřadem v Českých Budějovicích a nečinnost Plzeňské teplárenské při nevyřízení žádosti o poskytnutí informací o spalovně,“ komentoval předseda Dětí Země Miroslav Patrik.