Studie budoucí spalovny odpadu, která ma vyrůst v Chotíkově u Plzně

Studie budoucí spalovny odpadu, která ma vyrůst v Chotíkově u Plzně | foto: Plzeňská teplárenská

Zastupitele čeká zásadní rozhodnutí o stavbě spalovny v Chotíkově

  • 9
Vyroste v Chotíkově spalovna komunálního odpadu za dvě miliardy korun? Rozhodnutí padne už tento čtvrtek, kdy ve věci budou jednat plzeňští zastupitelé. Proti projektu jsou ekologové z hnutí Duha. Tvrdí, že spalovna zabrání tomu, aby se v kraji odpad více třídil.

Pokud zastupitelé řeknou ve čtvrtek ano, zasedne druhý den rada města jako valná hromada teplárny a odpoledne vyhlásí její představenstvo vítěze výběrového řízení na stavbu spalovny.

Nejvýhodnější nabídku předložilo seskupení firem kolem ČKD Praha DIZ, které spalovnu hodlá postavit za 1,953 miliardy korun.

"Stavba by mohla začít v květnu," řekl ředitel teplárny Tomáš Drápela. "Pokud verdikt nepadne do 27. ledna, tak by se muselo výběrové řízení zrušit," dodal.

Primátor města Martin Baxa z ODS uvedl, že se v úterý sejdou koaliční kluby ODS a ČSSD a vydají stanovisko k projektu.

S jeho schválením však nesouhlasí ekologové z hnutí Duha, kteří napadli územní rozhodnutí. To je přitom podmínkou pro získání stavebního povolení. Ekologové dlouhodobě proti teplárně vystupují.

"Jsou to lidé, které nikdo nezvolil, využívají jen obstrukcí, kvalitu projektu už nekritizují," uvedl mluvčí teplárny Jaroslav Hudec.

Tomáš Drápela doplnil, že oddalováním zahájení stavby může dojít k tomu, že se nestihnou vyčerpat peníze z evropských dotací, o které teplárenská žádá a které by mohly pokrýt třetinu ceny.

Jste pro spalovnu v Chotíkově?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 29. ledna 2013. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 433
Ne
Ne 197

"My chceme projekt zastavit, protože je špatný a doufáme, že Evropská komise peníze na spalovnu nedá, a nebude tak plýtvat penězi daňových poplatníků," uvedl Ivo Kropáček z hnutí Duha. Podle něj projekt spalovny zabrání tomu, aby se v Plzeňském kraji odpad více třídil.

Na argument, že Češi jsou všude dáváni za vzor, že třídí nejlépe v Evropě, odpověděl, že se jedná o plastové obaly. "Ale třeba jednu třetinu popelnice tvoří biologický odpad, který se nebude kvůli spalovně dotřiďovat, stejné to bude se sklem a vše skončí zbytečně v plamenech," uvedl Kropáček.

V Německu a Rakousku pálí jen zbytky z třídění, míní ekologové

Na argument používaný představiteli plzeňské teplárny, že podobné spalovny jsou i v Německu a Rakousku, odpověděl, že tam se pálí jen zbytky z třídění. "Třeba z bioodpadu se tam dělá kompost a vrací se do půdy, v Plzeňském kraji se vše bude vozit do spalovny, jejíž kapacita se během povolovacího procesu zvýšila kvůli její větší efektivitě," uvedl Kropáček.

Generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Do desetileté přípravy spalovny, která má jít do provozu od ledna 2016, už investovala teplárna 150 milionů korun. Podle Drápely je teplárna akcionářem šest let "tlačena spalovnu postavit".

Město ji navíc bude potřebovat jako další zdroj, protože druhá plzeňská teplárna - soukromá Plzeňská energetika - podle něj zvažuje, že se bude věnovat jen výrobě elektřiny a přestane dodávat teplo do Skvrňan a na Borská pole.

"To by pro nás znamenalo nárůst v dodávkách tepla o jeden milion gigajoule, tedy o čtvrtinu," uvedl Drápela.

Pokud zastupitelé ve čtvrtek schválí představenstvem navrhovanou variantu, bude teplárna podle Drápely do 10 až 15 let investovat 4 až 4,5 miliardy korun. Kromě spalovny také například do třídíren odpadu.