Vizualizace obnoveného památníku Díky, Ameriko!

Vizualizace obnoveného památníku Díky, Ameriko! | foto: Magistrát města Plzně

Na památník Díky, Ameriko! není vhodný kámen, město vypíše novou soutěž

  • 7
Pokus plzeňské radnice najít dodavatele nového památníku Díky, Ameriko! skončil neslavně. Ani jedna ze dvou firem, které měly o zakázku zájem, totiž nenabídla vhodný kámen jednoznačně vyhovující požadavkům města.

Firmy, které měly o zakázku zájem, nebyly schopné prokázat, že stoprocentně splní požadované podmínky, uvedl náměstek primátora Plzně Pavel Šindelář z ODS.

Obnovený památník se měl co nejvíc podobat původnímu s jemnozrnnou žulou bez tmavých skvrn.

Asi nejvýznamnější a nejznámější pietní místo v Plzni připomínající osvobození města v květnu 1945 se tedy dočká obnovy nejdřív na jaře příštího roku.

A klíčové znovu bude najít kvalitní a vzhledově přijatelný materiál na šest metrů vysoké pylony o hmotnosti zhruba dvacet tun. Ty původní muselo nechat město loni odstranit, protože popraskaly a hrozily zřícením.

Náměstek primátora Šindelář řekl, že soutěž o zakázku na obnovu památníku byla zrušena. „Vypíšeme soutěž co nejrychleji znovu, aby se vše stihlo do jara,“ prohlásil.

Tvrdí, že město bude dál požadovat žulu co nejvíce podobnou té, ze které byly původní pylony. „Nyní se vedla debata, zjednodušeně řečeno, o flekatosti kamene. Budeme chtít, aby byl co nejčistější,“ sdělil náměstek.

Architekt Jan Soukup, odborný poradce výběrové komise, se domnívá, že nabídnutý materiál nebylo možné přijmout.

„Ten kámen na to nebyl vhodný. Navíc nebyla dobrá jeho barevnost. Kdyby byl světlejší než původní, tak by to tolik nevadilo, ale on byl tmavší. Tím by na tom místě spíš zanikl,“ uvedl.

Člen výběrové komise Michal Vozobule z TOP 09 uvedl, že k oběma nabízeným kamenům vznikl petrografický rozbor. „A u obou bylo uvedeno, že mají středně hrubou strukturu a v zadání bylo, že to má být jemnozrnná,“ konstatoval Vozobule.

Pylony popraskaly a radnice je nechala odstranit

Ten si myslí, že nebylo možné jiné řešení než soutěž zrušit a že výběrové řízení nebylo připraveno dobře. „Měli na to rok a mám pocit, že zadání nebylo optimální,“ uvedl Vozobule.

Architekt Soukup už dříve pochyboval o tom, že v Česku lze bezvadný a vzhledově vyhovující materiál najít. Jako alternativu navrhoval použít dražší kararský bílý mramor z Itálie. Tvrdí ovšem, že nemá nic proti použití světlé žuly. „Mám tipy, kde se těží ve Francii, měla by být v Rakousku nebo v Polsku.“

A jak by se náměstek Šindelář díval například na možnost použít bílý mramor z Itálie? „Kararský mramor je krásný, ale v tak velkých rozměrech je to sci-fi,“ tvrdí. Zdůrazňuje přitom, že by se to městu o miliony prodražilo.

Zatím firmy v soutěži nabízely, že zakázku udělají za zhruba 13 milionů korun. To bylo o několik milionů méně, než představitelé radnice původně očekávali.

Dosud vedení města předpokládalo, že památník bude obnovený letos na podzim. Jak vypadá plán nyní? „Bude to na jaře. Já prostě chci, aby tam na jaře ten památník byl,“ uvedl Šindelář.

Pomník Američanům nechalo město uříznout (23. dubna 2016)

23. dubna 2016