Hasičská soutěž na náměstí v Plzni - III. ročník o Pohár ředitele HZS...

Hasičská soutěž na náměstí v Plzni - III. ročník o Pohár ředitele HZS Plzeňského kraje v disciplínách TFA. Závěrečnou disciplínou byl výstup na věž kostela sv. Bartoloměje na čas. | foto: Petr Eret

Přelézt zeď, zdolat věž. Nejtvrdší hasiči změřili v Plzni své síly

  • 0
Transportovat těžkou figurínu na vzdálenost 60 metrů, překonat tři metry vysokou bariéru, vyběhnout na věž katedrály svatého Bartoloměje. To jsou jen některé z úkolů, které museli splnit soutěžící o Pohár ředitele HZS Plzeňského kraje v disciplínách TFA.

Zkratka TFA pochází z anglického „Toughest Firefighter Alive“ (volně přeloženo „Nejtvrdší hasič přežívá“). 

Výsledky:

Kategorie A

1. Vít Malenovský, 2. Ondřej Rosenkranz, 3. Petr Moleš

Kategorie B

1. David Kubiš, 2. Jiří Dvořák, 3. Michal Přecechtěl

Kategorie C

1. Josef Vlk, 2. Pavel Havlena, 3. Petr Jindra

„Do Plzně se sjeli hasiči z celé České republiky, zhruba desítka jich reprezentuje Českou republiku na podobných soutěžích ve světě,“ hodnotila mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková a dodala, že se jedná skutečně o ty nejtvrdší hasiče. 

Na start závodu se jich postavilo 65, do západočeské metropole přijeli i ze Zlína či Olomouce. Nejstaršímu bylo 49 let. 

„Trať mě bavila. Nejhorší bylo teplo, jinak se to dalo. A schody byly prudké,“ hodnotil závod Jan Pipiš. Na start se postavil spolu se svým „parťákem“ Tomášem Hrstkou jako první. Hasiči absolvovali vždy po dvojicích tři úseky přímo na náměstí Republiky, na splnění každého z nich měli čtyři minuty. 

A to vše v kompletním zásahovém oděvu a u většiny úkolů také s dýchacím přístrojem na zádech. „Dohromady může vše vážit tak patnáct kilo,“ odhadla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková.

Závodníci museli například transportovat 80 kilogramů těžkou figurínu, překonat třímetrovou bariéru nebo 80krát udeřit palicí v takzvaném hammer boxu. „Disciplíny, které se plní na zemi, bývají při těchto závodech většinou hodně podobné. Rozdíl bývá v závěrečném výběhu. Například v Praze při Iron Firemanovi se běhá do šestadvacátého patra,“ přibližuje Radek Jakeš, profesionální hasič z Prahy.

Speciální trénink? Stačí sport

Jakeš ročně absolvuje osm až deset závodů. Kromě těch v Českém poháru, jehož součástí je i závod v Plzni, jezdí také do zahraničí. Nejvíce si ve své závodní kariéře cení prvního místa v týmové soutěži na Světových hasičských hrách v Liverpoolu v roce 2008. 

Ve stejném roce přidal ještě stříbrnou medaili z již zmíněného Iron Firemana.

„Toho si vážím, bývá považován na nejtěžší závod na světě,“ říká Radek Jakeš a skromně dodává, že teď si občas připíše nějakou tu medailovou pozici. „Jak se připravuju? Obecně sportem. Běhám, jezdím na kole, posiluju. Občas trénuju i technické dovednosti,“ jmenuje dvaačtyřicetiletý Jakeš. 

Tomáš Hrstka klade při přípravě důraz především na běhání do schodů. Se svými kolegy hasiči je chodí trénovat dvakrát týdně. „Ty jsou pro mě i při závodech ty nejnáročnější,“ přiznává Hrstka, povoláním autoklempíř. 

„Fyzicky pracuju každý den, to je taky trénink,“ přibližuje s úsměvem.

Dobrovolným hasičem je zhruba deset let, závodí čtvrtým rokem. Letos drží průběžnou druhou pozici ve středočeské lize. Předtím dva roky po sobě skončil třetí.

A jeho parťák Jan Pipiš doplňuje další úspěch. Loni tato dvojice skončila stříbrná v Memoriálu záchranářů z Manhattanu v Liberci. „Letos chceme vyhrát,“ netají se Pipiš, který v sobotu oslavil devatenácté narozeniny. Za několik týdnů nastoupí jako profesionální hasič v Mladé Boleslavi.