Nové divadlo v Plzni.

Nové divadlo v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Spor o proplacení víceprací na stavbě Nového divadla míří k soudu

  • 2
K soudní bitvě směřuje spor mezi plzeňskou radnicí a firmou Hochtief, která postavila Nové divadlo. Hochtief se totiž domáhá zhruba 21 milionů korun za zemní práce a další miliony chce za terénní úpravy nebo betonovou plastiku před divadlem.

„Společnost Hochtief nám poslala dvě předžalobní výzvy. Jedna se týká zemních prací za přibližně 21 milionů. Druhá souvisí s dokončovacími pracemi a plastikou - vajíčkem, kde jsme uplatnili slevu z ceny díla ve výši přibližně pěti milionů. Nejpodstatnější důvod byl, že plastika byla o zhruba čtvrtinu menší, než být měla,“ vysvětlil náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS. Řekl také, že předžalobní výzva je posledním krokem před zahájením soudního sporu.

Mluvčí Hochtiefu Michal Talián potvrdil, že společnost připravuje žalobu. „Nedojde-li ke změně přístupu objednatele k našim nárokům, obrátíme se na soud v řádu týdnů,“ sdělil Talián.

Pavel Šindelář řekl, že změna přístupu města je v tomto případě prakticky vyloučená. „Myslím, že to prostě skončí u soudu. Vícepráce týkající se zeminy nebyly uhrazeny z rozhodnutí zastupitelů. Od žádného zastupitele jsem nezaznamenal, že by se změna projednala,“ konstatoval náměstek.

Spor je vyvrcholením střetu, který mezi oběma stranami nastal už v roce 2013. V důsledku toho vznikl i velký konflikt v koalici ODS a ČSSD, což vedlo k odvolání tehdejšího náměstka primátora Petra Runda a ke koaliční krizi.

ODS byla pro uhrazení dodatečných nákladů na zemní práce, ČSSD naopak proti a tvrdila, že oprávněnost neplánovaných výdajů nebyla dostatečně prokázána.

Zástupce společnosti Hochtief naproti tomu reagoval, že nikdo z představitelů města neuvedl jediný jasný argument, který by řekl, co společnost udělala špatně.

Nicméně většina zastupitelů proto odmítla, aby město přibližně dvacet milionů za neplánované zemní práce zaplatilo. Mezi představiteli města a zástupci Hochtiefu pak došlo k dohodě, že divadlo bude dostavěno a spor o neplánované výdaje vyřeší soud, k němuž záležitost nyní míří.

Náměstek konstatoval, že spor o zemní práce je z právního hlediska poměrně komplikovaný případ. „Poradci z kanceláře Kocián, Šolc, Balaštík nám doporučili neplatit a toho se držíme,“ sdělil Šindelář.

Druhá záležitost s uplatněním zhruba pětimilionové slevy podle náměstka souvisí s názorem představitelů města, že dokončovací práce neproběhly, jak měly. „Proto jsme učinili krok, který nám smlouva umožňuje,“ prohlásil.

Zástupce Hochtiefu tvrdí, že práce, o které se vede spor, byly provedeny po řadě dílčích dohod a pokynů objednatele. „V případě zemních prací dokonce na základě objednatelem vydaných změnových listů,“ uvedl Michal Talián.