Sklepní prostory ubytovny v Plzni-Zátiší, kterou Rumuni po vzpouře v listopadu...

Sklepní prostory ubytovny v Plzni-Zátiší, kterou Rumuni po vzpouře v listopadu 2010 narychlo opustili. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Soudci v kauze plzeňských otrokářů marně čekají na svědky z Rumunska

  • 3
Před dvěma lety se v Plzni vzbouřili rumunští dělníci, kteří tam přijeli na čtvrt roku vyrábět dušičkové a vánoční věnce. Tvrdili, že otročili za almužnu. Byla to první vzpoura v Česku, do které se zapojily asi dvě stovky cizinců. Plzeňský soud ji řeší už rok a zřejmě ještě dlouho bude.

Chybí totiž hlavní svědci. Na předvolání k soudu nereagují dva Rumuni, jejichž údajné zmlácení ochrankou zažehlo vzpouru.

"Cestou mezinárodní právní pomoci jsme obeslali svědky do Rumunska. Předvolaných je devět. Jeden předvolání podepsal sám, za druhého matka, třetí muž je prý už rok v Itálii a nikdo na něj nemá kontakt. U zbývajících nevíme, zda jim předvolání byla doručena," konstatoval ve středu soudce Josef Prach.

K soudu ve středu nedorazil ani jeden z předvolaných cizinců. Marně na Rumuny soudci čekali už letos v únoru. Místo svědectví se dočkali jen soupisu požadavků, jimiž podmiňují účast u soudu. Tehdy požadovali zpáteční letenky, ochranku, lidi z ambasády a jídlo na pobyt v Čechách (více o nárocích čtěte zde).

Vzpouru před dvěma lety rozpoutala honička mezi lidmi z pracovní agentury a Rumunem, který v práci údajně neplnil normy a prý i kradl. Pronásledovatelům ujížděl autobusem, marně se pak schovával pod zaparkovaná auta.

Podle obžaloby dostal "nakládačku", stejně jako další z Rumunů. Zhruba dvě stě cizinců se pak vzbouřilo a tvrdilo, že v Plzni otročí za 500 korun týdně a nemají tu ani na jídlo. Většina Rumunů pak požádala o humanitární pomoc, noc přečkali na policii a 199 z nich pak druhý den autobusy odvezly zpět do vlasti.

Čtyřem souzeným za zbití dvojice Rumunů hrozí až osm let vězení. Tři ze čtyř souzených před soudem nevypovídali, čtvrtý vše popřel a tvrdil, že 500 korun byly jen zálohy.