Obžalovaní bývalí policisté Pavol Janča a Zdeněk Všaha spolu s podnikatel

Obžalovaní bývalí policisté Pavol Janča a Zdeněk Všaha spolu s podnikatel Luďkem Tůmou (uprostřed) na lavici obžalovaných plzeňského soudu.

Soud zmírnil bývalým policistům trest za slídění v soukromí aktivisty

  • 0
Odvolací soud v Plzni zmírnil ve středu bývalým policistům Pavolu Jančovi a Zdeňkovi Všahovi trest za nezákonné lustrování ekologického aktivisty Martina Hyťhy. Původní podmíněný trest na 2,5 roku za zneužití pravomoci a přijetí úplatku teď o půl roku zkrátil.

Bývalým policistům přitom hrozilo až osm let vězení. Nezákonné lustrování Hyťhy souviselo s výstavbu obchodního centra Hornbach, které v Plzni u pivovaru stavěla společnost InterCora.

S ní sdružení Děti Země vede spory už od 90. let. V roce 2008 výstavbu Hornbachu brzdily námitky Dětí Země a Hyťha z nich nemínil slevit.

S developerskou firmou spolupracoval majitel bezpečnostní agentury Luděk Tůma. Právě jeho oslovil tehdy končící policista z plzeňské kriminálky Zdeněk Všaha, zda by pro něj a kolegu měl práci.

"Tůma mi řekl, že potřebuje vyřešit jeden problém a je mu jedno jakým způsobem," připustil u soudu Všaha. Nikdo z trojice netušil, že policie telefonáty nahrává.

Už pár hodin po schůzce Tůmy a obou policistů začal Janča prověřovat "potížistu" Hyťhu v neveřejných databázích, do kterých měl jako policista přístup. Telefonát Janči a Všahy před jejich odchodem do civilu byl pro obžalobu jeden ze stěžejních.

"Řekni mu (Tůmovi, pozn. red.), že jsme projeli všechno, že je čistej. Nikde nic není, jen že ve 14 letech tam bylo podezření na výtržnost," zaznělo v odposleších. Lustrovaným byl Hyťha.

I když státní zástupce trestní stíhání obou policistů v minulosti dvakrát zastavil, soud je uznal vinnými ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Původní podmíněné tresty ve středu odvolací soud zkrátil o půl roku na dva roky.

Soudci se domnívají, že proti podmínce pro Tůmu se měl už v létě odvolat i státní zástupce. "Trest měl být nepodmíněný, vždyť už má čtyři záznamy v trestním rejstříku. Jeden dokonce za to, že na Kladně vhodil na zahradu Jágrových zápalnou láhev s vyděračským dopisem," argumentovali ve středu soudci. Protože se státní zástupce neodvolal, sami o sobě trest zpřísnit nemohli.