Jaroslav Komora u soudu, na snímku se svým obhájcem Janem Lerchem (22. 1. 2015)

Jaroslav Komora u soudu, na snímku se svým obhájcem Janem Lerchem (22. 1. 2015) | foto: Yvetta Chmelová, 5plus2.cz

Bývalému kandidátovi do Senátu hrozí vězení za obchody masokombinátu

  • 1
Až osm let vězení hrozí za zločin poškození věřitele čtyřiapadesátiletému Jaroslavu Komorovi, který na podzim v roce 2000 kandidoval na senátora na Klatovsku a Domažlicku.

Komora podle obžaloby způsobil věřitelům coby prokurista klatovské společnosti Šumavský masokombinát škodu přes 26 milionů korun.

Obžaloba Komoru viní z toho, že v prosinci roku 2009 na valné hromadě Šumavského masokombinátu, jehož byl od téhož roku většinovým vlastníkem, když o rok dříve se masokombinátu chopila Komorova společnost SPIN Plzeň, přijal rozhodnutí o prodeji movitého majetku za téměř 25 milionů korun společnosti BPS Poběžovice. A to i když věděl, že ta nemá potřebné peníze.

Společnost BPS Poběžovice pak majetek masokombinátu prodala SPIN Plzeň a Agrostavu Horšovský Týn, společnostem provázaným s klatovským masokombinátem. Komora byl ve SPIN předsedou správní rady a v Agrostavu šéfoval představenstvu.

Podle obžaloby Jaroslav Komora v únoru 2010 rozhodl o postoupení pohledávky vůči společnostem BPS, Agrostav a SPIN. Navíc prodal zásoby masokombinátu za více než milion korun věřitelům, firmám i bývalým zaměstnancům podniku.

Šumavský masokombinát fungoval do února 2010.

Jaroslav Komora ale vinu odmítá, před klatovským okresním soudem řekl, že prodej majetku byl jedinou možností, jak uspokojit věřitele.

Komora tvrdí, že masokombinát neprodával poběžovické společnosti, ale rozhodoval o prodeji klatovské pobočce SPIN Plzeň. Tvrdí, že od majitele budov dostali protiprávní výpověď z nájmu a kdyby movitý majetek neprodali, přišli by o něj. „Všechny přihlášené pohledávky nekorespondují s obdobím, které je předmětem řízení,“ řekl ve čtvrtek u soudu Jaroslav Komora.

„Výše škody je nadhodnocena, společnost Xaverov, která byla pronajímatelem areálu masokombinátu, si účtovala, co nebylo ve smlouvě,“ dodal Komorův obhájce.

Klatovský soudce vyslechl i Zdeňka Štěpánka, člena představenstva firmy Xaverov, která podala v roce 2010 návrh na insolvenci Šumavského masokombinátu. Ten se s ní totiž nedohodl na koupi výrobních budov a kvůli tomu skončil. „Zpočátku bylo vše v pořádku, ale pak masokombinát své závazky přestal plnit. Proto jsme 4. ledna 2010 odstoupili od smlouvy,“ uvedl Štěpánek s tím, že Xaverov pak za dohledu notáře zdokumentoval devastaci areálu.

„Insolvence byla uplatněna z titulu sporné pohledávky,“ opakoval znovu Jaroslav Komora.

Před soudem vypovídal také Vladimír Nechutný, který je insolvenčním správcem všech zmiňovaných společností propojených s klatovským masokombinátem. „Zjištěné nároky v této skupině činí zhruba půl miliardy korun, a to není dořešený Jaroslav Komora, kde suma činí asi sto milionů korun,“ uvedl Nechutný.

Klatovský soudce Jan Kasal odročil hlavní líčení na 19. února.