Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie České republiky

Plzeňský soud tvrdě potrestal pěstitele konopí. Odhalila je fotopast

  • 23
Za pěstírny konopí v přístavcích domů na severním Plzeňsku padly u Krajského soudu v Plzni přísné tresty. Bohumila Týce a Josefa Dobřanského, v jejichž budovách kytky rostly, poslal soud na čtyři roky do vězení. Tomáš Bejsta a Jan Havlík by měli v nejpřísnějším vězení strávit dokonce devět let.

Bejsta s Havlíkem byli podle soudců v pěstírnách aktivnější než muži, kteří své domy pouze propůjčili. Tresty nejsou pravomocné, kromě Dobřanského se zbylí tři odsouzení okamžitě odvolali.

Muži byli ohroženi až 12 lety vězení. Ve Výrově loni v únoru policisté sklidili 123 pěstovaných rostlin, v Chotíkově pak našli přes čtyři kilogramy sušených kytek.

Policejní zásah v domku ve Výrově na severním Plzeňsku měl nečekanou předehru. Bohumil Týc našel ve svahu proti svému domu zamaskovanou fotopast (psali jsme zde).

Po nálezu fotopasti muži okamžitě sháněli právníka

Z policejních odposlechů vyplynulo, že Bejsta s Havlíkem okamžitě po nálezu fotopasti znervózněli. „Oni byli ti, kteří se o záležitost nejvíce zajímali, které nejvíce znepokojila, kteří byli nejaktivnější, proč tam fotopast je, kdo ji tam dal, komu slouží, jak vše vyřešit,“ uvedl soudce Tomáš Bouček.

Soudce připomněl, že po nálezu fotopasti muži okamžitě sháněli právníka. Ze sledování také vyplynulo, že Bejsta se poté opakovaně chodil nenápadně přes les dívat, co se u chaty ve Výrově děje.

Kromě odposlechů, jejichž zákonnost se snažili advokáti v průběhu soudu zpochybnit, policisté předložili i záznamy o tom, kde se obžalovaní pohybovali s mobilními telefony i závěry z jejich fyzického sledování policisty.

Podle předchozích vyjádření Národní protidrogové centrály se trestného činu dopustí i ten, kdo i sám pro sebe pěstuje více než pět rostlin konopí.
Havlík byl odsouzen i za to, že v kontejneru na Rolnickém náměstí v Plzni měl složené vybavení pro pěstírnu konopí.