Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kvůli tisícovce muž nastudoval zákon. Pětiletý soudní spor ale prohrál

  • 41
Kvůli necelé tisícovce se přes pět let soudil Ondřej Lederbuch z Plzně. Vše začalo, když pomocí exekuce vymohl částku, kterou přeplatil do bytového fondu oprav. Zjistil, že exekutoři si z fondu strhli i tisícové poplatky, a spočítal si, že mu tak vznikla škoda ve výši 996 korun. Teď ale soudní spor o peníze prohrál.

Chybné platby do fondu oprav odhalil Ondřej Lederbuch už před devíti lety. Podle jeho slov se ale nedaly vyřešit na schůzích vlastníků bytů.

Podal proto žalobu proti společenství vlastníků jednotek, a soud ji uznal. Tehdejší vedení společenství v soudní síni uzavřelo smír a zavázalo se, že přeplatek Lederbuchovi vrátí. Jenže to se podle něj nestalo.

Lederbuch proto případ předal exekutorům, kteří peníze z fondu oprav strhli a přeplatek mu vrátili. Jenže exekutoři si z fondu vzali také několik tisíc korun za náklady exekuce. „Když jsem to propočítal, tak mně konkrétně tím vznikla škoda 996 korun,“ vysvětlil Lederbuch.

Proto v roce 2009 podal další žalobu, tentokrát jmenovitě na oba představitele domovní samosprávy. Těmi jsou dnes šestaomsdesátiletý důchodce a o dvacet let mladší žena. Právě od nich chtěl, aby mu zaplatili oněch 996 korun.

Případem se postupně zabývali celkem tři soudci. Tento čtvrtek ale Lederbuch spor definitivně prohrál. Protistraně musí zaplatit soudní výlohy i služby advokáta.

Soudkyně totiž souhlasila s pohledem advokáta Tomáše Menčíka, který zastupoval oba někdejší představitele bytového společenství. A ten se domnívá, že problém byl hlavně na straně Ondřeje Lederbucha.

„Jediným důvodem, proč se toto řízení táhne už šestý rok, je obstrukční jednání žalobce. Opakovaně měnil svého právního zástupce, několikrát podal námitky podjatosti soudců. Důsledkem tohoto chování je několik soudních jednání, která byla mnohem delší než dvě hodiny,“ vypočítal advokát Menčík. Navíc podle jeho názoru nemohla ani vzniknout škoda, kvůli které se Lederbuch soudil.

Zajímavostí je, že Plzeňan se kvůli banálnímu soudnímu sporu stal zřejmě jedním z nejpilnějších a nejzanícenějších samostudentů občanského práva minimálně v Plzni.

Před soudem sám zpaměti argumentoval přesným zněním paragrafů i jednotlivých písmen, jež je specifikují. Citoval zpaměti z různých zákonů, argumentoval konkrétními nálezy ústavního soudu a soudce zahrnoval odbornými výrazy i náhledy na aplikaci práva.

Opakovaně podával námitky pro podjatost soudců a přímo ze soudní síně se při jednom z jednání dokonce pokoušel telefonicky podat trestní oznámení.