Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Za chybné léčení dostal ortoped podmínku. Pacientka má umělý kloub

  • 4
Podmíněný trest dostal u soudu v Plzni ortoped Michal Zdařil. Podle rozsudku poškodil pacientku se zlomenou rukou, protože neodhalil, že má také vykloubené rameno. Žena se léčila dva roky, pak musela dostat umělý kloub.

Zdařilovi, který pracuje ve Fakultní nemocnici v Plzni, soud vyměřil roční trest s podmíněným odkladem na zkušební dobu 18 měsíců. Doktor ale může svoji práci vykonávat dál, zákaz činnosti mu soud neuložil.

Rozsudek zatím není pravomocný, žalobce i obhajoba si ponechali lhůty pro podání odvolání.

Podle státní zástupkyně Blanky Špánkové nebyla u poškozené stanovena správná diagnóza. A v důsledku toho u ní později došlo k předčasnému rozvoji degenerativních změn ramenního kloubu.

„Nejsem příznivcem toho, aby se takové případy dostávaly k trestnímu soudu. V žádném oboru lidské činnosti nelze vyloučit omyly. Ale každá nemocnice je pojištěná právě kvůli tomu, že nelze vyloučit, že dojde k nepředvídatelným událostem. Pokud by se v roce 2012 k případu postavila čelem a řekla: ‚Promiňte, došlo k omylu, tady asi nebylo něco v pořádku,‘ tak dnes u soudu nejsme. Pojišťovna by to zaplatila. Nemocnice ale vydávala naprosto lživá prohlášení,“ uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Vladimír Žák.

Doktorovi hrozily až čtyři roky vězení

Zdařilovi hrozily za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti až čtyři roky vězení. Jeho obhájce navrhoval, aby soud jeho klienta zprostil obžaloby. Mimo jiné i proto, že zraněná žena asi půl roku k lékaři nepřišla.

Poškozená Helena N. se zranila v březnu 2009, kdy při procházce se psem upadla na rameno. Ortoped Zdařil sice podle spisu nařídil rentgenové vyšetření pacientky a diagnostikoval zlomenou kost, už ale nerozpoznal takzvané zadní vykloubení ramene.

Podle rozsudku udělal chybu, když v okamžiku, kdy se stav pacientky ani po obvyklé době osmi až deseti týdnů nelepšil, nepřistoupil ještě k dalším zobrazovacím metodám.

Z dokumentace vyplývá, že na problém s vykloubenou hlavicí kosti nepřišli rentgenologové a dokonce ani lékaři, kteří ženě prováděli artroskopickou operaci.

Podle specialisty Vladimíra Friče, který se zaměřuje právě na poranění ramenních kloubů, je diagnostika zadní luxace jedním z největších problémů. „V literatuře se uvádí, že až v 50 procentech případů je přehlédnutá. Opravdu to není nic výjimečného,“ vysvětloval u soudu lékař, který vypovídal jako svědek.