Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Soud odmítl vyhlásit konkurz Pilsen Steel, schválil reorganizační plán

  • 0
Plzeňský soud v pátek schválil reorganizační plán plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel v úpadku. Stejně jako většina věřitelů i insolvenční správce odmítl konkurz podniku.

Díky tomu poběží výroba v podniku dále bez omezení a firma uspokojí jedno procento ze všech pohledávek věřitelů, kterým Pilsen Steel dluží 4,5 miliardy korun.

Firmu léta vlastní ruský podnikatel Igor Šamis. Většinu z výše zmíněné pohledávky, částku 3,2 miliardy korun, dluží podnik ruské státní Vněšekonombance. Hlavně ona tedy rozhodla o tom, že firma nezbankrotuje a že se bude naplňovat takzvaný reorganizační plán.

Podle právníka Pilsen Steelu Petra Kališe spočívá v tom, že VEB Capital, což je dceřinná firma Vněšekonombanky, složí na účet insolvenčního správce 50 milionů korun k úhradě pohledávek. "Reorganizace je jednoznačná jistota pro všechny," uvedl Kališ.

To si však nemyslí Jan Válek, zástupce jednoho z věřitelů, firmy Lenox, která hutím dodávala rudu na výrobu železa. Přihlásila pohledávku ve výši 156 milionů korun, z které se jí po reorganizaci vrátí zhruba procento, tedy 1,5 milionu.

"Majitel si podle mě nezaslouží novou šanci v podobě dalšího fungování. Podnik by měl dostat někdo jiný, takto má reorganizace jediný výsledek - že zůstává stejný majitel i management a všichni ostatní přijdou o 99 procent svých pohledávek. Pilsen Steel by se měl prodat v konkurzu a tím by nový majitel dostal šanci předvést lepší hospodaření," myslí si Válek.

Již dříve zájem o firmu deklaroval miliardář Karel Komárek a jeho firma KKCG. Ta místo konkurzu a následného získání firmy mohla poskytnout hutím překlenovací úvěr ve výši kolem půl miliardy korun.

"Je škoda, že konkurz soud neprohlásil už před rokem. Za rok firma prohospodařila dalších zhruba 400 milionů korun," uvedl Válek.

Pavel Ratislav, personální ředitel Pilsen Steelu, je ale přesvědčený o tom, že zvýšením výroby v podniku, který dnes jede na polovinu kapacity, se ztráta obrátí v zisk.

Pavel Tropp z věřitelské firmy Dinatro (uplatňuje pohledávku ve výši šest milionů korun) si myslí, že dění kolem Pilsen Steelu je podivné. Podle něj vše zavání tunelováním podniku, na které doplatili věřitelé.