Ngoc GIao Pham u Krajského soudu v Plzni.

Ngoc GIao Pham u Krajského soudu v Plzni. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Soud poslal do vězení kšeftaře s léky, vařičům drog jich dodali tunu

  • 0
Krajský soud v Plzni rozdal tresty za rozsáhlé kšefty s léky pro výrobu pervitinu. Šest obžalovaných poslal za mříže, mají si odpykat čtyři až jedenáct roků vězení.

Na lavici obžalovaných stanuli Bulhaři, Vietnamci i Češi. Šestičlenná skupina podle spisu nakupovala v Polsku léky s pseudoefedrinem a dál je prodávala v Česku a to od srpna 2013 do května 2014. Za zhruba deset měsíců dodala vařičům drog přes tunu léků. Z nich ve varnách v příhraničí vznikly desítky kilogramů pervitinu.

Pytle s desítkami kilogramů vyloupaných tablet kšeftaři prodávali hlavně na parkovištích obchodních center od Kynšperku nad Ohří přes Karlovy Vary, Cheb a Tachovsko až po Prahu.

Hlavního dodavatele léků Sali Ahmedova, který je původem z Bulharska, poslal soud na jedenáct let do věznice s ostrahou. Stejný trest dostal i Vietamec Ngoc Giao Pham z Chebu, který byl podle spisu hlavním organizátorem obchodů. Další čtyři odsouzení půjdou do vězení na čtyři až deset let. Verdikt není pravomocný, pět ze šesti odsouzených se odvolalo.

Hlavní organizátor tvrdí, že jen tlumočil, soud mu nevěří

Podle spisu byl základem pro výrobu drog lék Cirrus, který Bulhaři podle všeho nakupovali v Polsku. Obžalovaný Sali Ahmedov u soudu tvrdil, že netušil, k čemu se budou léky v Čechách používat. Prý je jen přeprodával dál jako lék.

“Soud tomu nevěří. Kdyby sloužily pro léčbu, proč byly vyloupané z obalů a prodávané v pytlích, jak je zřejmé v případech, kdy byly zajištěné? Myslíme si, že takto vyloupané by je k léčbě nikdo ani na černém trhu nekoupil. Obžalovanému muselo být jasné, k čemu budou vyloupané léky použité,“ uvedl v odůvodnění verdiktu soudce Tomáš Bouček.

Ngoc Giao Pham zase na svoji obhajobu tvrdil, že byl jen tlumočníkem.

„Z odposlechů je jasné, že právě on byl jasným organizátorem a manažerem obchodů. On léky objednával, on zajišťoval odběratele. Jak mohl působit jako tlumočník mezi Vietnamci a Bulhary, když si u soudu nechával úplně všechno přetlumočit,“ podotkl soudce.