Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

E-mail lidi připravil o statisíce. Obžalovaný soudu napsal, že nemá čas

  • 13
Pod falešnou identitou zakládal bankovní účty, aby se svými kumpány mohl okrádat lidi o peníze. Tak by se dala shrnout obžaloba, které čelí Rumun Florin Stoicescu. Případ v úterý otevřel Okresní soud Plzeň-město. Cizinec se ale do jednací síně nedostavil.

Třicetiletý Florin Stoicescu žije v Bukurešti a podle spisu se živí jako manažer. Od června 2014 se ale v Česku vydával za Španěla a podle obžaloby zde zakládal bankovní účty, jejichž prostřednictvím přišli důvěřiví lidé o statisíce korun.

Skupina, k níž patřil, podle žalobce Pavla Račka rozesílala falešné e-maily, které se na první pohled shodovaly s webovým rozhraním bankovních stránek České spořitelny. Když však do nich klienti zadali obvyklé přihlašovací údaje, nevědomky tím otevřeli pachatelům cestu ke svým penězům.

Podle státního zástupce pachatelé připravili během jediného večera šest poškozených o bezmála tři čtvrtě milionu korun. Kriminalisté ale dosud dopadli jen Florina Stoicescu.

Okradení lidé jsou z různých míst republiky. Je mezi nimi jedna z brněnských římskokatolických farností a také těžce zrakově postižený muž z jižní Moravy, který se omluvil, že ze zdravotních důvodů nemůže u soudu v Plzni svědčit a navrhl, že by mohl být na dálku vyslechnut u soudu v Uherském Hradišti, jenž má nejblíže.

Policie zajistila přes půl milionu korun

Obžalovaný Florin Stoicescu se k soudu nedostavil. „Obžalovaný se hluboce omlouvá, že se z důvodu pracovního vytížení nemůže zúčastnit hlavního líčení. Má zájem i nadále spolupracovat a poškozeným nahradit způsobenou škodu,“ napsal Stoicescu plzeňskému soudu.

Podle zjištění policie Stoicescu první ze zajištěných účtů založil 17.června 2014 v Brně. O devět dnů později další členové skupiny rozeslali potenciálním obětem e-maily, jež se tvářily jako zprávy z banky.

Kdo si v hlavičce e-mailu nevšiml podivné adresy, z níž byl odeslaný, podvod neodhalil. Ukradené peníze pak směřovaly na účet, který Stoicescu podle žalobce založil.

Jen chvíli po tom, co byly ukradené peníze připsány na účet, se je podle Račka pokoušel obžalovaný vyzvednout.

„Dohromady 140 tisíc korun se mu podařilo vybrat prostřednictvím bankovní karty a předal je blíže nezjištěné osobě. Částku 63 970 korun použil k bezhotovostní platbě kartou za spotřební elektroniku, kterou také předal nezjištěné osobě. Zbývajících 518 630 korun ponechal na účtu a policie je zajistila,“ popsal státní zástupce Raček.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechy svědků. Obžalovanému hrozí za krádež, legalizaci výnosů z trestné činnosti a padělání veřejné listiny až osm let vězení.