Fakultní nemocnice v Plzni.

Fakultní nemocnice v Plzni. | foto: archiv MF DNES

Lékařky se zpovídají ze smrti pacienta. Nepoznaly, že má infarkt

  • 132
Čerstvě vystudovaná lékařka Lenka Pražáková a zkušená doktorka Eva Jánská stanuly v úterý před Okresním soudem Plzeň-město. Žalobce je viní ze smrti pacienta, který loni po vyšetření ve fakultní nemocnici zemřel na neodhalený infarkt. Ženám hrozí až šest let vězení.

Neatestovaná lékařka Lenka Pražáková sloužila loni 14. května na centrálním příjmu ve Fakultní nemocnici v Plzni. Po půl sedmé večer vyšetřovala pětačtyřicetiletého muže, který si stěžoval na zvláštní bolesti v hrudníku.

Podle spisu udělala vyšetření, EKG, náběry krve pro laboratoř. Při čekání na výsledky se muž v čekárně sesunul ze židle. Lékařka mu podle svých slov znovu udělala EKG, nasadila infuzi, pak telefonicky informovala zkušenou lékařku o svých zjištěních a laboratorních výsledcích. Po 23. hodině pacienta poslali domů.

Druhý den ráno šel pacient ke svému lékaři, u něhož zkolaboval. Záchranáři ho převezli do fakultní nemocnice, kde dopoledne zemřel.

„Už na záznamu křivek EKG v 18.45 hodin jsou jednoznačně přítomné změny, z nichž je evidentní, že se může jednat o akutní koronární syndrom. Bezodkladně mělo dojít k léčbě, případně k řešení zavedením stentu. Tento postup mohl výrazně snížit riziko úmrtí,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Štefan Oravec.

Starší z lékařek Eva Jánská se spokojila s telefonickou informací od mladé lékařky, přestože podle státního zástupce v nemocnici platil interní pokyn, že pověřený zkušený lékař musí vidět každého pacienta, který je z centrálního příjmu propouštěn domů.

Obě lékařky jsou obžalované z ublížení na zdraví s následkem smrti, hrozí jim až šest let vězení. Rodina zemřelého od nich požaduje odškodnění ve výši téměř 28 milionů korun.

Pro Lenku Pražákovou to byla loni v květnu maximálně třicátá služba na centrálním příjmu, do nemocnice nastoupila v říjnu roku 2013 jako absolventka lékařské fakulty. U soudu se hájila tím, že provedla všechna vyšetření a všechny náběry.

„Když byl pacient v čekárně, přiběhla sestřička, že se sesunul ze židle. Dělali jsme znovu EKG. Nezdálo se mi, že by tam byly nějaké změny. Když byly všechny výsledky, volala jsem doktorku Jánskou. Řekla jsem jí můj závěr, bylo mi povoleno poslat pacienta domů,“ uvedla mladá lékařka.

O smrti pacienta se podle svých slov dozvěděla následující den. Do dvou týdnů v nemocnici na vlastní žádost ukončila pracovní poměr. Nikdo z lékařů jí podle jejích slov ani později neřekl, co je na křivkách z EKG špatně.

Eva Jánská s praxí delší než pětadvacet let u soudu uvedla, že jí Pražáková tehdy volala před 23. hodinou. „Bylo mi sděleno, že na EKG není nic patologického. Pokud by lékařka měla nějaké pochybnosti o EKG, měla kontaktovat kardiologa. Já sama jsem záznam z přístroje viděla asi po deseti dnech. Pokud by správně vyhodnotila záznam, léčebný postup měl být jiný. Změny na grafu jsou v řádu milimetrů, pro zkušené oko jsou velké. Že je lékařka neodhalila si vysvětluji její únavou,“ uvedla Jánská.

Verdikt v případu zatím nepadl, hlavní líčení bude pokračovat výslechy svědků.