Za přijetí úplatku může soud Miloše Kollera poslat za mříže až na pět let. Ilustrační snímek

Za přijetí úplatku může soud Miloše Kollera poslat za mříže až na pět let. Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Stavební kontrolor stojí před soudem, podle žalobce si řekl o úplatek

  • 4
Až pět let vězení hrozí Miloši Kollerovi, který před plzeňským soudem čelí obžalobě z korupce. Podle spisu si jako stavební kontrolor řekl o úplatek od firem, které v letech 2012 a 2013 opravovaly fasádu Církevního gymnázia v Plzni.

Podle spisu se vše točilo kolem lešení postaveného u budovy gymnázia. Osmapadesátiletý Miloš Koller, který se živí jako kontrolor na stavbách, tvrdil, že není správně postavené, není bezpečné, a proto na něj dělníci nesmí.

Hlavní stavbyvedoucí opravy fasády Luboš H. v pátek u soudu popsal, že Koller si řekl o úplatek už v září 2012. Tehdy ale nic nedostal.

"Jeden ze šéfů pak říkal, že se připomněl v roce 2013, když začala další etapa opravy. Šéf naznačil, že mu platit nehodlá. Od té doby jsme nemohli kvůli překážkám od pana Kollera ani zahájit práci," uvedl hlavní stavbyvedoucí před plzeňským soudem.

Podotkl, že dělníci museli na lešení stále doplňovat zábradlí, plachty a další věci, ale pořád byl nějaký problém. "Snažili jsme se požadavky Kollera plnit, ale byly už takové, že se to nedalo, " prohlásil Luboš H.

Obžalovaný Koller si podle spisu řekl o úplatek s tím, že když dostane peníze, nebude dělat další problémy.

Jednatel štukatérské firmy mu nakonec předal 40 tisíc korun, ještě předtím ale vše oznámil policii. Předání označených peněz, které se uskutečnilo loni 15. dubna v kavárně plzeňského obchodního centra Olympia, už proto sledovala skrytá kamera. Protikorupční policie pak Kollera hned zatkla a odvezla k výslechu.

Když pak po něm na stavbu nastoupil nový bezpečnostní koordinátor a lešení prohlédl jeden z nejuznávanějších odborníků v kraji, dělníci mohli nastoupit a začít pracovat.

"Je to workoholik, puntičkář, člověk zapálený pro práci," řekl o Kollerovi jeho dlouholetý známý a kolega z branže Milan Bílek.

Když vyrostlo lešení, začal se chovat až nepřátelsky

V pátek u soudu svědčil i ředitel Církevního gymnázia Daniel Petříček. Řekl, že v letech 2011 a 2012 jednal Miloš Koller se zástupci firem přátelsky.

"Od okamžiku, kdy se v roce 2013 začalo stavět u budovy lešení, se ale začal chovat až nepřátelsky. Řádil jak černá ruka. On snad i počítal, kolik je hřebíků v podlážkách. Bral jsem to tak, že chce ze začátku na firmy udělat 'bububu', aby bylo všechno v pořádku," vypověděl Petříček.

Pak prý ale zažil šok, když za ním přišli šéfové ze stavební firmy a oznámili mu mezi čtyřma očima, že si Koller řekl o úplatek.

Tvrzení obžaloby ale zásadně odmítá Kollerův advokát Jan Blažek. "Proč by si bral 40 tisíc korun, když měl v Praze zakázku za dva miliony korun?" řekl o svém klientovi a žádal, aby soud předvolal svědky, kteří měli dosvědčit, že Koller v minulosti odolával mnohem větším tlakům ve své profesi. Soudkyně ale návrhu nevyhověla. 

O zmíněnou pražskou zakázku Miloš Koller přišel poté, co byl korupční případ zveřejněn. Rozsudek zatím nepadl, hlavní líčení bude pokračovat v dalších dnech. 

,