Sociální a zdravotní centrum v Letinech na Plzeňsku.

Sociální a zdravotní centrum v Letinech na Plzeňsku. | foto: Martin Polívka, MAFRA

V Letinech se o nemocné stará málo lidí. Kontroly však chyby nezjistily

  • 1
Sociální a zdravotní centrum v Letinech na Plzeňsku, které ostře kritizovala ombudsmanka, stále funguje a na ochránkyni práv podává žalobu. Ta zařízení mimo jiné vytýkala nedostatek personálu. Podle zjištění MF DNES má centrum v porovnání s podobnými zařízeními skutečně výrazně méně zaměstnanců.

Domov se zvláštním režimem Petrklíč Městského ústavu sociálních služeb města Plzně má dvacet tři lůžek, o klienty se tu stará patnáct lidí. Započteni jsou jen ti, kteří jsou v takzvané přímé péči, a zdravotní sestry. Celkový počet zaměstnanců je vyšší.

Další zařízení tohoto typu, Domov Harmonie - centrum sociálních služeb Mirošov má 160 lůžek a zaměstnanců v přímé péči více než šest desítek, přepočteno na úvazky 65,76. A k tomu je třeba připočíst ještě zdravotní sestry.

Sociální a zdravotní centrum Letiny je mezi domovy se zvláštním režimem největší. Kapacita domova je 260 lůžek, pacienti trpí schizofrenií, alkoholovou demencí a Alzheimerovou demencí, zhruba dvacet je mentálně retardovaných. A počet zaměstnanců? V přímé péči třicet a k tomu čtrnáct zdravotních sester.

Nedostatek personálu je jednou z hlavních výtek mimořádně kritické zprávy veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Na jejím základě požadovala ombudsmanka před třemi týdny dokonce uzavření centra.

Adéla Hradilová z úřadu veřejného ochránce práv tehdy uvedla, že v době ombudsmanské kontroly, jíž byla přítomna, sloužilo ve dvou spojených budovách s kapacitou 180 lidí deset až dvanáct zaměstnanců, ve třetí budově pak třeba jen tři. „Tohle je opravdu málo,“ rezolutně hodnotila Hradilová.

Podle ní je kvůli tomu výrazně omezena i péče: není individualizovaná a množství aktivit pro klienty je malé. „Probíhají u nás obdobné aktivity jako jinde. Pečení, vaření, zahradnické práce, malování, trénování paměti, canisterapie, procvičování jemné motoriky,“ jmenuje ředitel centra Aleš Patera v reakci na tyto výtky.

Je si však vědom toho, že čím víc personálu se o klienty bude starat, tím bude péče lepší. „V přímé péči by mi přišlo ideální mít alespoň o třetinu lidí víc. Kdyby to bylo ještě víc, byl bych jedině rád. Rozhodně nejsem pro nenabírat,“ krčí rameny Patera, podle něhož však věc naráží na nedostatek financí. Jako soukromé zařízení podle něj mají navíc nižší šanci dosáhnout na dotace.

Vedoucí sociálního odboru krajského úřadu Filip Zapletal hodnotit počet zaměstnanců v Letinech nechce. „Zákonný standard neexistuje,“ říká Zapletal. Sám domov v poslední době navštívil a na první pohled neměl dojem, že by personálu bylo málo.

Šéf zařízení trvá na tom, že kritika je neoprávněná

Ani kontrola registračních údajů žádné závažné nedostatky neodhalila. Stejně jako čtyři další, například z hygieny.

Ředitel centra Aleš Patera trvá na tom, že kritika ombudsmanky je neoprávněná a že ve zprávě je řada mylných informací. To podle něj dokládá i petice, pod níž se podepsalo na osm set lidí. „Podali jsme už také předžalobní výzvu paní ombudsmance Šabatové, požadovali jsme omluvu a finanční odškodnění,“ sdělil Patera.

Její právní zástupce prý odepsal, že ji zastupuje pouze jako fyzickou osobu a že za tohle nemůže být žalována. Letiny tedy v nejbližší době chtějí odeslat žalobu na Ministerstvo financí, v níž budou žalovat institut veřejné ochránkyně práv jako státní orgán.