Plicní oddělení se má stěhovat do monobloku nové Klatovské nemocnice.

Plicní oddělení se má stěhovat do monobloku nové Klatovské nemocnice. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Boj o plicní oddělení v Klatovech pokračuje, pacienty podpořili lékaři

  • 0
Lidi, kteří bojují proti sloučení plicního oddělení Klatovské nemocnice se zdejší internou, podpořily kapacity z oboru plicního lékařství v čele s přednostou plicní kliniky plzeňské nemocnice Milošem Peškem. Uvedl, že přesun oddělení může zhoršit péči pro pacienty. Kraj na sloučení oddělení trvá.

"Oddělení má samostatnou budovu, a tak je to správně, protože je to infekční obor. Plicní pacienti jsou odděleni od jiných pacientů, aby na ně nemohli přenášet infekce. Samostatné oddělení je ideální stav," prohlásil významný odborník na plicní choroby, přednosta plicní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Miloš Pešek.

Pokud dojde ke sloučení s internou, museli by podle něj pacienti dojíždět za léčením jinam. Takže investice ve výši 1,6 miliardy korun do monobloku nové Klatovské nemocnice by ve finále přinesla zhoršení péče.

Pacienti s podezřením na tuberkulózu nebo s prokázanou tuberkulózou by totiž museli být převezeni do léčebny Janov, kde je léčba zajištěna.

Rozhovor s přednostou plicní kliniky Milošem PeškemČtěte ve středu, 22. 5.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Ale pro pacienty a hlavně jejich příbuzné z Klatovska je to daleko. Když my chceme pacienty přeložit na dlouhodobé léčení do Janova, tak pacienti i jejich rodinní příslušníci protestují, a to dojíždějí jen z Plzně," podotkl Pešek.

U netuberkulózních pacientů mohou ale dokonce v kraji chybět i lůžka, pokud se po sloučení s internou zredukuje jejich počet v Klatovech zhruba na polovinu, tedy na deset.

"Plicní je totiž sezonní obor, kdy nejvíce pacientů přichází s akutními a často s infekčními onemocněními zhruba od listopadu do června. V této době se nám stává, že nevíme, kam uložit pacienty, kteří přicházejí z naší současné spádové oblasti a vyžadují hospitalizaci. Takže když budu mluvit třeba o lednu, může se stát, že pacienty nebudeme mít kam ukládat," konstatoval Pešek.

Vedení Plzeňského kraje je ale přesvědčené o tom, že sloučení s internou je v zájmu pacientů.

"Je to zlepšení dostupnosti nemocničních přístrojů, jako jsou rentgeny, ale i zvýšení komfortu péče. Navíc kraj se musí chovat jako řádný hospodář," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek, který v nejbližších dnech bude muset rozhodnutí kraje zřejmě vysvětlovat v Senátu.

Sloučení plicního oddělení a interny projedná i Senát

Ten se bude zrušením samostatného plicního oddělení na žádost Klatovanů zabývat. Vyloučené není ani to, že se věc dostane i do Poslanecké sněmovny. A to v tom případě, že petici proti sloučení plicního oddělení s internou podepíše více než deset tisíc lidí.

Nyní je podle organizátorky podpisové akce Pavly Kalistové pod peticí podepsáno asi sedm tisíc lidí. Proti sloučení je podle Peška i odborná pneumologická společnost.

V Klatovech se mluví o tom, že hlavním důvodem přesunutí plicního oddělení do monobloku je prodej budovy, kde má být údajně plastická chirurgie. To ale Šimánek popřel.

"Plzeňský kraj jakožto vlastník nemovitosti nebude prodávat ani pronajímat tuto budovu jakémukoli soukromému zdravotnickému zařízení. Nemáme zájem na tom, abychom vytvářeli pro naši nemocnici konkurenci," uvedl radní.