Provazochodec David Dimitri a umělecký šéf společnosti Plzeň 2015 Petr Forman...

Provazochodec David Dimitri a umělecký šéf společnosti Plzeň 2015 Petr Forman (vpravo) na nedělní tiskové konferenci po zahajovacím večeru roku kultury. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ten večer jsem si užít nestihl, říká „režisér“ plzeňské show Forman

  • 26
Obrovskou úlevu i spokojenost cítil po sobotním večeru umělecký šéf společnosti Plzeň 2015 Petr Forman, který vedl přípravu slavnostní zahajovací show roku kultury. Během akce si prý ověřil, že je snazší spoléhat se na lidi než na techniku a chválí svůj tým: „Všichni byli perfektní.“

Poslední dny toho Petr Forman mnoho nenaspal. Do postele chodil pozdě, vstával brzy. Vše podřídil jedinému. Přípravě slavnostního ceremoniálu Evropského hlavního města kultury, který měl ve své režii. Po sobotním večeru z něj napětí spadlo a jestli by se do přípravy tak velké akce pustil znovu, si úplně jistý nebyl.

„Zítra pozítří bych řekl něco normálního, teď bych asi raději diplomaticky neodpověděl,“ řekl po chvíli rozmýšlení.

Před Petrem Formanem byl nelehký úkol. Potřeboval na náměstí skloubit jednotlivé části programu: provazochodecký kousek Davida Dimitriho, videomapping, hudební doprovod, vystoupení desítek akrobatů a tanečníků i rozeznění nových zvonů. To vše bylo třeba sladit. Tak aby se jednotlivé akce nerušily, naopak se doplňovaly.

 „To, co lidi zažili a viděli, musí posoudit oni, já nebudu hodnotit naši práci. Ale jsem strašně rád, že ti, kteří na tom pracovali, nejenom na tom momentu, ale na všech třech dnech, to dotáhli. Musím říct, že byli perfektní a rád bych jim poděkoval. Každý vyvinul maximální úsilí, aby ovlivnil, co mohl,“ chválil Forman své spolupracovníky.

Ostatně, sám si pak během zahájení ověřil, že spoléhat se na lidi je snazší než na techniku.

„Můžete mít všechno sebelíp připravené, ale když vypne projektor, nic s tím neuděláte. To se nám v jednu chvíli stalo, pozornost naštěstí byla soustředěná jinam, a většina lidí to tak možná ani nepostřehla,“ věří Petr Forman, podle něhož došlo i k dalším drobným zádrhelům.

Manipulace s obří loutkou neběžela po celou dobu zcela hladce, v jednom momentě byl i trochu opožděný jeden z výstupů. Forman však zdůrazňuje podstatné něco jiného: „Já jsem hrozně rád, že se nikdo nezranil a že plus minus všechno proběhlo, jak mělo.“

Slavnostní zahajovací show roku kultury v Plzni (17. ledna 2015)

17. ledna 2015

Řadu věcí z programu nechával jako překvapení. Se vším, co se na náměstí odehraje, byl vlastně obeznámený jen Roberto Magro, jeden z jeho nejbližších spolupracovníků na téhle akci. Jinak také ředitel cirkusové školy v Barceloně. To Petru Formanovi ve výsledku práci poměrně zkomplikovalo.

Když mu přestala fungovat jedna z vysílaček, kterou potřeboval načasovat jedno vystoupení. Jak má vše navazovat, nikdo další nevěděl. Musel utíkat na druhou stranu mola a zařídit to sám.  „Užít jsem si ten večer opravdu nestihl,“ přiznává Petr Forman.

Už dlouhé měsíce předem byl opatrný, aby neprozradil něco, kvůli čemu by ubral lidem zážitek. Zároveň si uvědomuje, že na každého působilo zahájení jinak. Ve vnímání světa považuje za důležitou fantazii každého člověka. A je na každém, jak bude ten který moment vnímat.

Zahajovací show

Poté, co se po zahájení vyrojily otázky po významu některých částí, vysvětluje některé detaily. Největší inspirací pro něj bylo město samotné a kraj. Dalším zdrojem inspirace a částí celého příběhu jsou nové zvony.

„To je příběh lidí, kteří dali najevo, že společně chtějí pro město něco získat. Něco, co sice nemusíme k životu mít, ale cítíme, že je dobré to mít,“ osvětluje Petr Forman.

S tím souvisí i výkon Davida Dimitriho, ten má lidem připomenout, že naše sny jsou dosažitelné.

Forman dále vysvětluje, které dvě postavy se objevovaly po celou dobu programu. „Nic bychom neslyšeli, kdyby nebyl zvuk, nic bychom neviděli, kdyby nebylo světlo. Proto tam byly postavy, které jako takové symboly reprezentovaly dva fenomény, které nám dovolují vnímat umění,“ říká Forman.

Dále zmiňuje proměnu obří loutky - z původního rytíře, inspirovaného řádem, který založil katedrálu, na anděla. Ten zas odkazuje k plzeňskému symbolu, andělíčkovi, jemuž lidé svěřují svá přání a touhy. „Přál bych si, aby tu s námi zůstal celý rok a provázel nás jím,“ svěřuje se Forman.

Anděl vážící víc než tunu a měřící 6,5 metru byl vyroben v Třešti, kam se na pár týdnů vrátí, aby byl zcela dokončen.

Měl by se objevovat na velkých a zajímavých akcích v průběhu roku. Těch nebude málo, chystá se jich na šest set.

A Petr Forman si je vědom jedné věci. „Zahájení byl začátek něčeho, co nás všechny čeká. Chtěl jsem lidem ukázat, že jsme schopni v rámci kultury něco pro ně sami připravit, aby začali na ty akce chodit. A když to dopadlo takhle hezky, nesmíme je zklamat,“ konstatuje Forman a slibuje, že budou dbát na to, aby neustupovali z nastavené laťky. „Cítím, že lidé už to přijali,“ uzavírá spokojeně.

Slavnostní zahajovací show roku kultury v Plzni (17. ledna 2015)

17. ledna 2015