Jízda Ride of Freedom přilákala do ulic Plzně tisíce lidí.

Jízda Ride of Freedom přilákala do ulic Plzně tisíce lidí. | foto: Petr Eret

Slavnosti svobody provázely spory, hledá se cesta, jak jim příště předejít

  • 9
Plzeň má za sebou Slavnosti svobody, které od roku 1990 provázelo snad nejvíc sporů a kritiky. Kolem několikadenní akce k výročí osvobození města bylo dusno. Organizátoři oslav proto už začínají hledat cestu, jak podobné situaci v příštích letech předejít.

Letošní kontroverze byly důsledkem více okolností. Změnil se zažitý program a organizátoři zřejmě neodhadli, jaké to může vyvolat reakce. Následná kritika odhalila, jaká panuje rivalita mezi spolky a jednotlivci, kteří se kolem slavností v minulosti pohybovali.

Problémy s oslavami se v podstatě týkaly hlavně tří záležitostí. Pořadatelé po deseti letech vyřadili z oficiálního programu vojenskou přehlídku na Klatovské třídě a nahradili ji menší okružní jízdou jeepů s veterány. Také plánovali bojovou ukázku, v jejíž části se měl objevit tank Rudé armády, která město neosvobodila. A dohady vyvolalo i odstranění popraskaných pylonů památníku Díky Ameriko! krátce před slavnostmi.

Nakonec náhradní - neoficiální - přehlídku na Klatovské uspořádali členové několika klubů vojenské historie. Sporná bitva se po kritice nekonala. A v případě odstranění pylonů se objevily spekulace, že mohly stát a byly odvezeny účelově.

Zástupci města tvrdí, že i přes emotivní dohady oslavy dopadly dobře. Primátor Martin Zrzavecký řekl, že se za několik týdnů uskuteční jednání o plánech na budoucí průběh oslav. „A jsem připraven diskutovat se všemi, kteří by se na nich chtěli podílet,“ prohlásil.

Primátor upozornil, že zájemci by měli přijít s jasnou vlastní vizí. „Říct, co jsou schopni v rámci slavností udělat,“ konstatoval.

Primátor prý nelituje toho, že oslavy měly letos upravený program. „Ale zřejmě se zanedbala diskuse, která tomu měla přecházet. Část připomínek byla důsledkem nedostatečné komunikace, kterou zlepšíme,“ sdělil.

Primátor je přesvědčený, že i letošní slavnosti se účastníkům zamlouvaly. „I američtí veteráni tvrdili, že jsou spokojení. Bylo pro ně důležité, že měli možnost svézt se v jeepech a potkat se s lidmi,“ uvedl.

Jana Komišová z magistrátu je přesvědčena, že právě nová jízda s veterány, jejíž součástí byl program na Bolevecké návsi, patřila k nejlepším částem oslav. „V příštím roce by tam mohl být program pro veterány i delší, jim se tam moc líbilo,“ sdělila Komišová.

Oslavy osvobození

Ta tvrdí, že pokud bude příště chtít někdo při slavnostech uspořádat například ukázku bitvy, může přijít se scénářem. „Myslím, že iniciativa k military programu by měla vycházet od klubů zaměřených na vojenskou historii,“ konstatovala.

Připustila, že její tým letos podcenil komunikaci o změně programu. „Pro příště můžeme udělat kulatý stůl pro zástupce klubů a ti by si přitom mohli všechno vyříkat. Určitě uděláme veřejnou výzvu pro podání podnětů k programu slavností. Myslím, že by se na přípravě oslav mohli víc podílet zástupci Pattonova muzea Ivan Rollinger a Milan Jíša,“ sdělila Komišová.

Ivan Rollinger i Milan Jíša jsou ochotni v tomto ohledu magistrátu vyjít vstříc. Rollinger si myslí, že se letošní slavnosti povedly, ale připustil, že jim daly emotivní debaty o programu hořkou příchuť. Myslí, že to byl do značné míry důsledek nedobrých vztahů mezi kluby vojenské historie. „Je mezi nimi velká rivalita, a to v tom hraje největší roli,“ konstatoval Rollinger.

Milan Jíša se domnívá, že rozruch kolem přehlídky na Klatovské třídě vznikl hlavně proto, že si už na ni lidé zvykli.

Pochybnosti o důvodech odstranění pylonů památníku Díky, Ameriko! považuje za nešťastné. „Byla to shoda náhod, ale takových věcí se okamžitě někdo chytne a nepřemýšlí o tom. Odstranění zřejmě bylo správné už jen kvůli tomu, že kolem popraskaných pylonů jezdila těžká doprava včetně tramvají. Kdyby se to udělalo o půl roku dřív, asi by to nikdo neřešil,“ konstatoval Jíša.