"Mohla by být studenější," hodnotili vodu někteří plavci.

"Mohla by být studenější," hodnotili vodu někteří plavci. | foto: Pavel Němeček

Zimní plavci ovládli Plzeň, v ledové vodě se jich prohánělo přes sto

  • 0
Rekordní účast si mohli v sobotu zapsat organizátoři tradičního závodu v zimním plavání Slavnost slunovratu na Velkém boleveckém rybníku v Plzni. Dorazilo totiž 120 závodníků, tedy o devět více než loni. V době vypuknutí závodu, což bylo hodinu po poledni, bylo příjemné slunečné počasí a voda měla 5,5 stupně Celsia.

"Mohla by být studenější," konstatovali někteří závodníci, které čekaly tratě od stovky do tisíce metrů. V plzeňském klání, které je součástí série závodů s názvem Český pohár v zimním plavání, by totiž v případě studenější vody získali více bodů.

Nechyběly ani umělecké a plavecké celebrity jako třiašedesátiletý operní pěvec a držitel ceny Thalie Richard Hahn, který v roce 2005 napočtvrté přeplaval kanál La Manche. Hahn kanál zdolal za 14 hodin sedm minut. "Bylo tehdy vlídné počasí, v kterém se dalo přeplavat, dva roky mě trénoval Michal Štěrba," zavzpomínal dnes na břehu Boleveckého rybníka odhodlaný Hahn.

Do Plzně přijel i pokořitel kanálu La Manche

Celých 33 let se otužuje další rekordman Petr Mihola, který přeplaval kanál La Manche sólově i ve štafetě. "Byl jsem tam osmkrát, naposledy s Rosťou Vítkem, který drží český rekord - 7 hodin 16 minut, já dvakrát tolik," konstatovala další hvězda závodu. Mihola se pokoušel o světový rekord přes La Manche prsařským způsobem. "To mi nevyšlo, ale měl jsem druhý nejlepší čas na světě prsařským způsobem přes Gibraltar, což se povedlo v roce 2000," zavzpomínal u Boleváku.

Do Plzně přijel hájit barvy oddílu Fides Brno. "Vedeme český pohár v oddílech a ten náskok musíme hájit, proto jsem tady," uvedl Mihola, který přijel s dalšími 23 členy oddílu a zdolal trať 1000 metrů. Tu plavalo 25 lidí. "Musím to stihnout do 22 minut," vtipkoval před závodem. To je totiž maximální možný čas, který mohou otužilci pobýt ve vodě. Život bez zimního plavání si prý Mihola nedovede představit.

"Sedmdesát procent života jsem zimní plavec, takže si ani nepamatuji, jak jsem žil bez plavání, to znamená před rokem 1980," konstatoval nadšenec, který začínal rovnou jako otužilec. Otužování doporučuje spíš v kolektivu, což je podle něj jednak bezpečnější, ale hlavně zábavnější.

Na otužilé plavce dohlížel i lékař

Do vody vstoupil i představitel hlavního sponzora - městské firmy Plzeňská teplárenská Roman Jurečko, který je předsedou představenstva a místopředsedou krajské ODS v Plzeňském kraji. "Bude to takové to spadla lžička do kafíčka," konstatoval Jurečko předtím, než se ponořil na minutu do vln v pruhovaných retroplavkách.

Po svém výkonu, za který sklidil potlesk hlavně kvůli poskytnutým sponzorským penězům, odpověděl roztřeseně na otázku, co vzkáže Plzeňanům, které čeká výrazné zdražené tepla. "Aby se otužovali, to si ale dělám jen legraci," uvedl Jurečko, přezdívaný kmotr z Plzně. A dodal, že i po zdražení bude plzeňské teplo nejlevnější v Česku.

Na břehu průběh závodu kontroloval sportovní lékař Václav Zeman. "Lidé by se měli otužovat, aby byli zdraví," uvedl Zeman. Byl prvním Čechem, který si před třemi lety zaplaval na Severním pólu ve vodě studené -1,5 stupně Celsia, což lze dosáhnout jen ve slané vodě. "Uplaval jsem 50 metrů ve vodě, kterou tady nezažijeme, byl to životní zážitek," dodal lékař.