Na škole v přírodě v Žihli na Plzeňsku onemocněly desítky dětí. Střevní infekci...

Na škole v přírodě v Žihli na Plzeňsku onemocněly desítky dětí. Střevní infekci si ale přivezly z domova. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Děti se zažívacími problémy jsou doma, škola v přírodě končí předčasně

  • 8
I poslední děti, které záchranáři ve čtvrtek převezli ze školy v přírodě u Žihle do nemocnic se silnými zažívacími problémy, jsou doma. Jde o 18 školáků, které lékaři nechali v nemocnicích v Plzni a Rokycanech přes noc na pozorování. V pátek odpoledne si je vyzvedli rodiče.

„Od čtvrtečního večera už nepotřebovali infuze, v průběhu pátečního odpoledne jsme je postupně předali rodičům,“ uvedl primář infekční kliniky plzeňské Fakultní nemocnice Dalibor Sedláček. V Plzni zůstalo přes noc 16 dětí z Bíliny, v Rokycanech dvě.

Do nemocnice v Rokycanech záchranáři přivezli ve čtvrtek celkem čtyři děti.

„Průběh těch zažívacích potíží u čtyřech dětských pacientů, kteří byli přivezeni do Rokycan, nebyl dramatický. Dvě děti byly propuštěné do 12 hodin od přivezení záchrankou, tedy již včera. A dvě zůstaly na pozorování přes noc. I ty jsou v pořádku, v pátek odpoledne si pro ně přijeli rodiče,“ řekl za rokycanskou nemocnici mluvčí Jiří Kokoška

V noci na čtvrtek postihly průjmy a někdy i zvracení postupně na 60 dětí a také jednu vychovatelku. Záchranářům bylo nejdříve nahlášeno patnáct dětí s problémy. Počty nemocných se však postupně zvyšovaly.

Příčina náhlých zažívacích potíží, které v noci na čtvrtek postihly ve škole v přírodě u Žihle na severním Plzeňsku na 60 dětí a vychovatelku, byla s největší pravděpodobností virového původu. Všichni se nakazili zřejmě od spolužáka, který s průjmem přijel už z domova. Přitom i tento školák dokládal potvrzení o bezinfekčnosti.

Josef Klepáč z Krajské hygienické stanice v Plzni v pátek řekl, že výsledky rozborů budou mít až v průběhu příštího týdne. „Dokud nebudeme mít kompletní výsledky, vyloučit nemůžeme vůbec nic,“ řekl Klepáč.

Hygienici ve čtvrtek rozhodli, že i zdravé děti musely ve čtvrtek v podvečer odjet ze školy v přírodě domů. „Je to opatření, aby se onemocnění dál nešířilo. Jevilo se nám vhodnější to ukončit,“ řekl hygienik.

Ředitelka školy v přírodě Alena Soprová řekla, že ve škole dělají desinfekci a uklízejí. „Nevidím důvod, proč bychom měli něco měnit na tom, jak uklízíme. Denně vytíráme s přidáním desinfekčních přípravků, koberce denně luxujeme,“ řekla ředitelka školy v přírodě.

Z bílinské základní školy do areálu v lesích u Žihle přijelo 200 dětí. Základní škola na tento jedenáctidenní pobyt získala dotaci 800 tisíc korun od ministerstva životního prostředí, aby mohly jet i děti ze sociálně znevýhodněných rodin.

Téměř dvoutýdenní pobyt měl být pro školáky zaměřený na přírodovědu. „Učitelé měli pro děti připravené plné krabice pracovních listů, aby mohly například zaznamenávat počasí. Připravili umělé houby, šišky, rostliny a další pomůcky. Jen doufáme, že nebudeme muset dotaci vrátit,“ posteskla si už ve čtvrtek ředitelka bílinské základní školy Ivana Svobodová.

Děti přijely na Plzeňsko v úterý 5. dubna, ve čtvrtek v podvečer se musely z rozhodnutí hygieniků vrátit domů .