V Plzni velká voda způsobila největší škody ve sportovním a tréninkovém areálu na Roudné. Hasiči odsud odčerpávali vodu několik dní.

V Plzni velká voda způsobila největší škody ve sportovním a tréninkovém areálu na Roudné. Hasiči odsud odčerpávali vodu několik dní. | foto: Marek Němeček, MAFRA

Spálené Poříčí musí zabezpečit rybník, při povodni už dvakrát přetekl

  • 0
Čtvrt miliardy korun přesáhly škody, které způsobila velká voda v červnu v Plzeňském kraji. Záplavy tu zasáhly každé třetí město a obec. Popovodňový účet se soupisem škod už poslal kraj na ministerstvo financí. V kraji voda nejvíc škodila ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku, škody tu šplhají do desítek milionů.

"Částka představuje odhady všech škod na státním, krajském, obecním i soukromém majetku," upřesnila mluvčí úřadu Plzeňského kraje Šárka Stará.

Soupisy škod, jež teď kraje odesílají na ministerstvo financí, jsou podle odborníků důležité pro přesnější představu, jak velké škody kde vznikly a do jakých oblastí by měly státní peníze směřovat.

V Plzeňském kraji nahlásilo škody po velké vodě 169 ze zhruba pěti stovek obcí a měst. Nejvyšší škodu v kraji spočítalo Spálené Poříčí na jižním Plzeňsku. V celkové částce 53 milionů korun jsou i zničené krajské silnice za 36,5 milionu.

"Máme poničené i místní komunikace. Nejdůležitější ze všeho je teď co nejrychlejší zabezpečení pětihektarového rybníku Hvížďalka nad obcí. Je to průtočný rybník, který v současné době nejde vypustit a v minulosti při povodních už dvakrát přetékala voda přes hráz. Máme zpracovaný projekt, který kromě odbahnění rybníka řeší i pevnější hráz a umožní větší odpouštění vody," vysvětlil místostarosta Spáleného Poříčí Jindřich Jindřich.

Starosta Dýšiny Jaroslav Štilip řekl, že kraj už zaplatil většinu nákladů na nákupy různých kalových čerpadel nebo zajištění náhradního ubytování pro evakuované. "V současné době řešíme dotěsnění vrat v protipovodňovém valu, která propouštěla. Ale jinak než při povodni se to zjistit nedalo. Už tu byl projektant a v nejbližších dnech dojde na úpravu," řekl starosta Štilip.

Škody za téměř čtyři miliony korun nahlásili i ze Strašic na Rokycansku. "Máme tu poškozené komunikace, velký tlak vody poničil kanalizaci i protipovodňové valy," popsal strašický starosta Jiří Hahner.

Zatímco ve Strašicích se říčka Klabava proměnila v běsnící živel, v Hrádku, který je o několik kilometrů níž po proudu, byly škody minimální. "Odhadli jsme je asi na 28 tisíc korun. Je v tom i porouchané čerpadlo nebo utopená záchranářská motorová pila. My už máme taková protipovodňová opatření, že na majetku města ani občanů škody nevznikly," řekl hrádecký starosta Jaroslav Perlík.

Více než třicetimilionové škody hlásí podle ČTK Plzeň. Na městském majetku způsobily rozvodněné řeky škody 18,4 milionu.

Největší způsobila voda na hřištích v městském sportovním areálu v Luční ulici na Roudné, která byla jednou z nejzasaženějších částí krajského města.