Řidiči kličkují mezi dírami na Gerské třídě v Plzni

Řidiči kličkují mezi dírami na Gerské třídě v Plzni | foto: Daniel Beran, MAFRA

Silnice v Plzni jsou samá díra, označené jsou jen některé

  • 3
Jezdit autem po rozbitých silnicích v Plzni je hazard. Několik nejhorších úseků je sice označeno dopravními značkami, na řidiče však i na řadě jiných míst čeká nebezpečí v podobě obrovských výtluků.

Na rozbité Jateční nebo Gerské ulici řidiče upozorňují na nebezpečí značky, najít opravdu nebezpečné neoznačené díry ale netrvá dlouho. Jedna taková je v Lobezské ulici dvě stě metrů od kruhové křižovatky s Částkovou, druhá na Vinicích, kousek od autobusové zastávky za odbočkou ke kojeneckému ústavu ze čtyřproudovky Na Chmelnicích.

Co se bude s výtluky dít? "Správa veřejného statku v současné době mapuje stav silnic, který je vzhledem k dosavadnímu průběhu zimy na úrovni jako po celém zimním období v minulém roce," zní oficiální vyjádření radnice.

Díry v silnici na Lobezské ulici

Díry v silnici na Lobezské ulici

Řidiči kličkují mezi dírami na Jateční ulici v Plzni

Jateční ulice v Plzni

Proč výtluky nespraví hned? "V průběhu zimy opravujeme pouze nejhorší místa s ohledem na to, že tyto opravy jsou prováděny studenou asfaltovou směsí s nižší životností," vzkazuje šéf silničních techniků.

Nahlášená díra uprostřed Lobezské ulice má přitom v průměru 45 centimetrů a hluboká je asi 10 centimetrů. Navíc o přibližně 35 metrů dál je při kraji další - sice menší, ale hlubší.

"Když jedete z centra na Slovany a v protisměru máte auto, tak nemáte šanci - vymetete je obě," popisuje fotograf MF DNES Daniel Beran.

Chcete odškodnění, sežeňte si svědka

Kde se může řidič, který při "vymetení" například prorazí pneumatiku nebo poškodí disk kola, dožadovat odškodnění?

"Dojde-li ke škodě na vozidle na místní komunikaci na území města Plzně, odpovídá za tuto škodu její vlastník - tedy město Plzeň. Administrativně řeší náhrady škod Správa veřejného statku města Plzně," vysvětluje mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.

Poškozený by měl popsat a zdokumentovat škodu a vyčíslit částku, kterou požaduje. Současně by měl doložit kde, kdy a jak ke škodě došlo. "Například svědeckou výpovědí, záznamem od policistů nebo strážníků či fotodokumentací," říká Kubalová.

Nárok na odškodnění má řidič podle zákona tehdy, když dojde ke změně sjízdnosti, kterou nemohl předvídat a za předpokladu, že přizpůsobil jízdu technickému stavu komunikace, počasí a jejich důsledkům.

,