Třicetiletá Shoko Kanazawa je v současnosti nejvystavovanějším žijícím...

Třicetiletá Shoko Kanazawa je v současnosti nejvystavovanějším žijícím kaligrafickým tvůrcem v Japonsku. (10. září 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Japonská kaligrafka vystavuje v Plzni díla vytvořená obřími štětci

  • 0
Shoko Kanazawa a její tušový svět. To je název expozice, kterou hostí Západočeské muzeum v Plzni. Svá díla tu vystavuje vynikající japonská kaligrafka, která se stala mistryní svého oboru, přestože trpí Downovým syndromem. Její tvorba je v Evropě k vidění úplně poprvé.

Dívku s Downovým syndromem chtěla nejdříve její matka „pouze“ integrovat do společnosti. Shoko Kanazawa, která se tomuto speciálnímu druhu výtvarného umění začala věnovat ve svých pěti letech, však dosáhla skutečného mistrovství.

Dnes, ve svých 30 letech, je nejvystavovanějším žijícím kaligrafickým tvůrcem v Japonsku a její díla zaujímají čelní místa v nejvýznamnějších japonských chrámech a svatyních.

„Nebylo snadné sem výstavu přivézt. V Japonsku je skutečně suverénně nejvytíženějším kaligrafickým umělcem. Konkurovalo nám osm souborných výstav, které putují po celém Japonsku. A to nebereme v potaz pravidelné expozice v chrámech,“ přibližuje kurátor plzeňské výstavy Robin S. Heřman.

Podle něj se při výběru kladl důraz na velkoformátové kaligrafie. K vidění je jich jedenáct adjustovaných do formy paravánů, dále tři velkoformátové svitky a poté asi 12 děl na panelech.

„Díla jsou rozdělená tematicky. První část je inspirovaná japonskou literaturou, současnou i klasickou, druhá budhismem a třetí jejími milovanými básníky,“ říká Heřman.

„Psaní mi dává radost a dá se říct, že tak jako ty znaky i já mám pocit, jako bych, když uchopím štětec, letěla,“ popsala své pocity Shoko poté, co v Plzni vytvořila na ukázku kaligrafické znaky Hisho, znamenající v překladu Vzlet.

Tvořila štětcem vážícím zhruba šest až sedm kilogramů, který patří mezi ty menší. „Byla limitovaná tím, co se vejde do příručního zavazadla. Nicméně ten největší, s nímž pracuje například při chrámových ukázkách, váží namočený do tuše 35 kilogramů,“ upozorňuje Robin S. Heřman s tím, že do sebe nasákne deset litrů tuše.

Špičkových věcí, které se později adjustují do formy paravánů, vytvoří Shoko Kanazawa zhruba 25 ročně, těch menších kaligrafií pak zhruba 200 až 300. Na svá díla spotřebuje Shoko na 200 litrů tuše.

Díla Shoko Kanazawy je možné si v prostorách Západočeského muzea prohlédnout do 11. října, paralelně tu probíhá ještě výstava přední newyorské výtvarnice Karen LaMonte Floating World. Ta zde představuje kolekci svých litých bronzových, keramických a skleněných plastik kimon.

Obě výstavy se konají v rámci mezinárodního festivalu Japan Fest 2015, který je součástí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

„Festival japonské kultury Japan Fest 2015 v průběhu celého roku nabízí bohatý kulturní program, propojující evropskou a japonskou kulturu. Společně s místními i zahraničními partnery jsme připravili téměř tři desítky projektů,“ láká Petr Šimon ze společnosti Plzeň 2015.