Mezinárodní setkání modelářů Pilsen Kit 2013 v areálu střelnice v Plzni -

Mezinárodní setkání modelářů Pilsen Kit 2013 v areálu střelnice v Plzni - Lobzích. | foto: Pavel Němeček

Modeláři v Plzni předvedli letadla, auta na ovládání i historické vozy

  • 0
Modely letadel, dálkově ovládaná auta i historické vozy. To vše si mohli vyzkoušet a prohlédnout návštěvníci sobotního mezinárodního setkání modelářů Pilsen Kit. Tradiční akce se konala v areálu sportovní střelnice v Plzni-Lobzích a přilákala na dva a půl tisíce účastníků.

S válečným vozem značky Dodge přijíždí každý rok na největší modelářskou akci v kraji Pilsen Kit Mirek Seifert. I když letos neměl na přípravu vozu dostatek času, dorazil alespoň se dvěma syny.

"Udělali jsme si s dětmi pěkný výlet," svěřil se tatínek nad jedním z plastikových modelů tanku z 2. světové války.

Celý den do areálu proudily davy lidí, které si mohly prohlédnout i moderní stroje české armády, historická vojenská vozidla nebo dobové ležení americké armády.

"Nechceme, aby akce byla zaměřená jen na modely, ale aby se zde veřejnost něco dověděla i o historii. A také kvůli setkání modelářů a milovníků historie," uvedl spoluorganizátor Jakub Vilingr. Součástí akce byly i workshopy. Vilingr například představil modelářské techniky.

Podle dlouholetého nadšence je propagace modelářství potřebná, protože obor v posledních letech stagnuje. I proto Vilingr vydal nedávno knihu Průvodce světem plastikového modeláře.

"Dosud byla na trhu kniha 30 let stará od pana Václava Šorela, ale dnes už je překonaná, protože techniky nebo materiály, které se tam používají, už neexistují nebo jsou zastaralé," vysvětlil Vilingr, podle kterého je možné sehnat širokou škálu syntetických, akrylových i vodou ředitelných barev nebo přípravků na patinování modelů, které dříve na trhu vůbec nebyly.

"Za minulého režimu třeba byly k mání jen lesklé barvy a modeláři si je zmatňovali dětským pudrem," přiblížil.

Pro děti je modelářství podle Vilingra velkou výhodou, protože mohou získat manuální zručnost nebo i zápal pro technické obory, po kterých se v posledních letech, kdy firmy mají nedostatek pracovníků, hodně volá.

"Já jsem vyučený tesař a modelařím od deseti let. Manuální zručnost potřebnou k mojí profesi jsem získal právě při modelaření, i když se tím už dnes neživím," vysvětil Vilingr.

Stagnaci v oboru si vysvětluje malou propagací. "Existují tu velké i regionální soutěže, ale obor by si zasloužil větší osvětu," uvedl muž, který se zaměřuje na modely Luftwaffe, tedy německého nacistického letectva.

"Nejsem žádný propagátor nacismu, ale líbí se mi, jak Němci letadla maskovali," vypráví. Problém prý mívá někdy kvůli tomu, že na letadlech je hákový kříž. Třeba v Německu je totiž vystavování letadel se svastikou trestným činem. Narozdíl od Rakouska nebo Česka.

"Já to nepovažuji za propagaci nacismu, ale jako součást historického označení. Narozdíl od muzea ve Kbelích, které zrekonstruovalo Messerschmitt 262 a nechali hákový kříž přestříkat. Přitom rudé hvězdy tam najdete. Já to beru jako zkreslování historie," vypráví Vilingr.