Končící krajská státní zástupkyně v Plzni Marie Poláková

Končící krajská státní zástupkyně v Plzni Marie Poláková | foto: ČTK

Šéfka žalobců v Plzni končí. S žalobou, jíž čelila, to prý nesouvisí

  • 0
Koncem prosince letošního roku končí po čtrnácti letech ve funkci nejvyšší státní zástupkyně v západních Čechách Marie Poláková. Odchází do důchodu. Rozhodla se tak dva týdny po verdiktu kárného senátu, který řekl, že nepostupovala v souladu se zákony.

"Už loni jsem signalizovala panu ministrovi, že letos chci skončit. Plánovala jsem, že rezignaci podám v průběhu léta. S kárným řízením můj odchod nemá absolutně nic společného," prohlásila ve čtvrtek Marie Poláková.

Podle závěru kárného senátu zkušená státní zástupkyně dospěla z odposlechů k závěru, že plzeňský státní zástupce Libor Řeřicha pomáhá svému známému, bývalému karlovarskému šéfovi inspekce ministra vnitra Miroslavu Šoulejovi, stíhanému za hospodářskou trestnou činnost. Podala na podřízeného kárnou žalobu a chtěla, aby soud zbavil Řeřichu funkce. Soud ale důkazy smetl jako nezákonné a žalobu zamítl.

"Já si nemyslím, že důkazy byly nepoužitelné. Já se domnívala, že se měl připustit výslech svědků," říká k tomu s odstupem času Marie Poláková.

Řeřicha považoval tuhle žalobu za šikanu od nadřízené. Nejvyšší státní zástupce Libor Rampula pak podal kárnou žalobu na Polákovou. V polovině října s ní uspěl.

Podle předsedkyně kárného senátu Milady Tomkové není možné použít citlivé informace - získané z policejních odposlechů - v rámci trestního řízení pro kárnou žalobu, která řešila pracovně-právní vztahy. Soud však upustil od uložení trestu s odůvodněním, že v profesním životě Polákové šlo o "výjimečný exces".

Kdyby Poláková poslala rezignační dopis poté, co na ni byla podána kárná žaloba, soud neměl co řešit. Řízení by podle zákona musel okamžitě zastavit. "Když už byla kárná žaloba proti mně podaná, kolegům jsem slíbila, že nechám kárný návrh projednat, aby se vědělo, jak v těchto případech pokračovat," uzavírá tuhle kauzu Marie Poláková.

Kdo a kdy nastoupí na post krajského státního zástupce místo Marie Polákové? Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil řekl, že do 1. ledna může být někdo jmenován, a pokud bude vypsané výběrové řízení, do doby jeho vyhodnocení může být vedením úřadu pověřen Polákové náměstek.

"Všechno je ještě velice čerstvé. V tom případě nejde o čas, ale o to, aby se stal krajským státním zástupcem kvalitní člověk s nejlepšími odbornými předpoklady," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Jestli soud uzná Šoulejovu vinu, také Řeřicha skončí

Poté, co proti němu krajská státní zástupkyně neuspěla s kárnou žalobou, necítí plzeňský státní zástupce Libor Řeřicha podle svých slov žádný pocit zadostiučinění. S Polákovou měl ale řadu neshod.

„Neshodli jsme se před lety v náhledu na způsob zpracování trestních kauz. Neshodli jsme se při vyšetřování CzechTeku i při objasňování trestné činnosti mezi cizineckými policisty v Karlových Varech,“ vzpomíná Řeřicha.

Zásah policistů na CzechTeku prošetřoval tehdejší regionální šéf inspekce Miroslav Šoulej. Právě jemu jste podle kárné žaloby před několika měsíci radil, když ho policisté obvinili kvůli majetkové trestné činnosti...
Se Šoulejem jsem se spřátelil při odhalování trestné činnosti policistů. Někteří policejní funkcionáři teď mohli mít zájem, aby mu vše vrátili. Za téhle situace nikdy nemělo dojít k tomu, aby pan Šoulej byl stíhán v rámci kraje. Kdyby kauzu řešili jinde, nikdy bych se o orgánech činných v trestním řízení nevyjádřil hanlivě v soukromém telefonátu. Mělo to být vyjádření soustrasti, jak je možné, že lidi v justici a policii nenapadne, že by mohli být podjatí. Že bych někomu radil striktně odmítám.

Co když soud dospěje k závěru, že Šoulej opravdu porušil zákon?
Jestli kauza magistra Šouleje skončí už v prvním stupni uznáním jeho viny, odcházím z pozice státního zástupce s omluvou a studem, že jsem se zapletl do něčeho takového, kdy bych mohl státnímu zastupitelství ublížit.